26. července 2016 7:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud s ‚prvními českými teroristy‘ začne příští týden. Podle žalobců chtěli zapálit vojenský vlak

Chuchelský železniční tunel - pohled od Branického mostu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chuchelský železniční tunel - pohled od Branického mostu. | foto: Wikipedia

PRAHA Soud s levicovými extremisty, které státní zástupce obžalovali z přípravy útoky na vlak, začne v úterý 2. srpna. „Nemáme žádné informace o tom, že by k procesu nemělo dojít,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Obžalovaní podle policie plánovali minimálně od září 2014 útok zápalnými láhvemi na nákladní vlak s vojenským materiálem na hlavním tranzitním železničním uzlu z Prahy do Plzně v úseku Radotín - Beroun.

Policie případ vyšetřovala téměř rok. V případě odsouzení hrozí anarchistům až 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest - doživotí. Další dva obžalovaní měli být obžalováni kvůli tomu, že trestný čin nepřekazili. Soud je může potrestat až třemi roky vězení.

Ve vazbě je stále jeden z hlavních obviněných Martin I. Šéfa skupiny Petra S. pustil soud na základě justiční chyby. „Klient považuje celý případ za výsledek policejní provokace a žádný teroristický útok provést nechtěl,“ napsal před časem advokát Martina I. Ondrej Štefánik.

Za propuštění vazebně stíhaného muže několikrát protestovalo anarchistické hnutí v okolí pankrácké věznice. Aktivisté tvrdí, že v případu šlo o nadměrnou policejní provokaci a vyšetřování provázela pochybení. Na podporu vězněných anarchistů několikrát hořela policejní auta.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

lukTereza Lukešová

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.