„Žádáme členy Sítě revolučních buněk, kteří se k útoku (na policejní auta, pozn. red.) přihlásili, aby už nekonali žádné útoky a podobné kroky na Martinovu podporu. Nesouhlasí s tím, a v situaci, ve které je, mu to spíš uškodilo,“ vyzvala v otevřeném dopise radikály Pavla B. sestra vězněného anarchisty Martina I., kvůli němuž extremisté v polovině února zapálili v Praze dvě policejní auta.
Jejich nedávná akce měla údajně nést vzkaz: Nejsi v tom sám. Martinovi I., který je už téměř rok ve vazební věznici, chtěli extremisté zapálením policejních vozů „projevit solidaritu a podporu“. Justice drží anarchistu za mřížemi kvůli obvinění z „přípravy teroristického útoku zápalnými lahvemi na vlak a přípravu výpadu na policejní auto“.
Revoluční buňky se připomněly dalším útokem. Podle úřadů byly „neaktivní’ |
Revolučním buňkám mimo jiné vadí, že Martin I. má specifické stravovací nároky a veganské jídlo věznice nepodávají, což extremisté přirovnali k mučení.
Podle sestry vězněného anarchisty jejímu bratrovi uškodilo, že radikálové zveřejnili celé jeho jméno. „ Mělo to neblahé důsledky pro celou naší rodinu,“ tvrdí Pavla B. v dopise, jehož autenticitu potvrdila i serveru Lidovky.cz - případ však nechtěla do médií komentovat.
Co je Síť revolučních buněk?Síť revolučních buněknavazuje na odkaz řecké Konspirace ohňových buněk či italské Neformální anarchistické federace, známých násilnými a mnohdy až teroristickými akcemi. Přihlásila se k sabotáži výstavby rezidenčního bydlení v Praze či útokům na policejní auta a mýtné brány. |
Síť revolučních buněk - přesněji skupina s názvem Solidární subverze - už prosbu Martinovi sestry zaregistrovala. „Obsah dopisu respektujeme a budeme k němu přihlížet ve své strategii,“ napsali radikálové na webu revolučních buněk, na němž zveřejňují i návody na přípravu zápalných zařízení.
Vypalování policejních aut však prosba nejspíš nezabrání. „V dopise vyjádřila přesvědčení, ‚že lze vyjádřit nesouhlas i jinou cestou’. Solidární subverze chce vyjádřit názor, že zde nejde o to, jakou zvolit formu vyjádření nesouhlasu. Vyjádřit nesouhlas znamená říct, že se nám něco nelíbí. Jde to skutečně udělat různými cestami. Tady jde ale o to zastavit co se nám nelíbí,“ vysvětlují radikálové. „Toho nejde docílit vyjádřením nesouhlasu, ale jen odporem,“ dodávají.
Sestra vězněného anarchisty Martina I. se snaží bratrovi spolu s levicovou komunitou pobyt ve vězení zpříjemnit. Iniciovala už veřejnou sbírku veganských potravin, které posílají do vazební věznice. „Krabice s veganským jídlem se kompletně zaplní za čtrnáct dní,“ tvrdí Pavla P.
Útok na vlak
Ze skupiny, která podle žalobce měla připravit útok na vlak je ve vazbě už pouze Martin I. - jeho kolegu Petra S. pustili kvůli administrativní chybě. „Teroristický útok“ plánovala skupina podle policie provést na železničním mostě, který spojuje pražský Braník s Velkou Chuchlí.
Policie připisuje v odůvodnění zásahu proti extremistům Petrovi S. a Martinovi I. členství v Síti revolučních buněk, které stojí za žhářskými útoky na policejní auta, mýtné brány a několik firem. Obvinění ovšem spojovací linku s extremisty odmítají a několikrát se od násilných akcí distancovali. Žhářské útoky navíc pokračovaly v době, kdy byli oba podezřelí ve vazbě.
I když lidé blízcí Petrovi S. a Martinovi I. označují lidi ze skupiny za pacifisty nesnášející válku, podle Štěpána Výborného, experta na extremismus z Masarykovy univerzity, se tento pohled na svět s jejich přesvědčením nevylučuje. „V minulosti extremisté útočili právě proto, že chtěli zabránit válce. Pro Síť revolučních buněk mohl být nepřítelem míru vlak NATO, který převážel vojenský materiál,“ míní Výborný.
Vyšetřování provází od začátku celá řada pochybností. Anarchisté tvrdí, že na ně byl vyvíjen nátlak policejními agenty. Ti je měli k údajné přípravě dotlačit. V policejní síti také skončilo mnoho lidí, kteří se skupinou neměli nic společného.