4. prosince 2017 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Uhni, nebo zahyneš. Čtyřem stranám hrozí zánik

Čtyřem stranám hrozí zánik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtyřem stranám hrozí zánik | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Agentura Kantar TNS přišla s prvním povolebním průzkumem, který v číslech popisuje to, co si laický pozorovatel může zkusit uhádnout sám: Andrej Babiš se drží na svém, socialisté i lidovci strmě padají, Starostové a topka balancují na hraně. To jsou čísla, která se musejí obzvláště líbit Andreji Babišovi: hrozba předčasných voleb začíná být pro malé strany skutečně fatální.

Řečeno velmi prostě: pokud se strany na chvíli sdružené v Demokratickém bloku nezačnou s „Andrejem“ bavit, a pokud on nezíská pro svou menšinovou vládu důvěru, budou dříve či později předčasné volby. Je takřka jisté, že po nich bude situace přehlednější: nejméně jedna, ale možná dokonce čtyři strany ze sněmovny vypadnou. Aktuální model posílá lidovce mimo sněmovnu, topka je přesně na hraně a Starosty i socialisty dělí od klinické smrti pouhých pět promile.

Jenže… Tyto průzkumy nesou pro Babiše také velmi nepříjemnou zvěst. Nejraději by složil většinovou vládu s ODS, přičemž rostoucí preference snižují ochotu občanských demokratů vlézti s Babišem do chomoutu, minimálně pokud mají důvod věřit, že po předčasných volbách by byli silnější.

Václav Klaus nedávno v rozhovoru pro E15 prohlásil: „Myslím, že všechny politické strany dříve či později zmoudří. Členové budou zesilovat svůj tlak na vedení a říkat: nebuďte tak zásadoví, přece potřebujeme tato místa náměstků a ředitelů i zastoupení v institucích...“

Nevím, zda se tak skutečně stane. Ale pětiprocentní preference čtyř tradičních stran pravděpodobnost takového vývoje výrazně zvyšují.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky