31. ledna 2017 9:13 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Chvála padesátníků. Generaci 50+ nenahradí mladí a levní kolegové

Muž 50+ (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž 50+ (ilustrační foto) | foto: Profimedia

PRAHA Třetina nezaměstnaných v Česku jsou lidé starší padesáti let. Alarmující číslo Úřadu práce už od loňska nabourává pohádkové statistiky výkonnosti naší ekonomiky, kterými se v poslední době všichni zaklínají. Pohádka se ale vypráví hlavně o mladých a výkonných.

Skupinu 50+ postihuje dlouhodobá nezaměstnanost a počet lidí bez práce v ní klesá řádově pomaleji než u zbytku populace. Přitom těch, kdo dosáhli magické hranice padesátníka, ale ještě nedospěli do průměrného důchodového věku 63 let, je v Česku nezanedbatelných 1,9 milionu.

A s postupující demografií jejich počet dále poroste. Mírné výkyvy silnějších ročníků jsou podle statistiků jen u hranic 50 a 63 let, odchodu do důchodu se ale blíží silná generace husákových dětí.

Příběhy dnešních nezaměstnaných padesátníků a šedesátníků jsou přitom vesměs stejné jako ty, jež naposledy sesbírali kolegové z MF DNES. Převážně jde o vzdělané a lépe vydělávající zaměstnance, nebo dokonce manažery či podnikatele.

Samozřejmě je pro ně těžší najít slušné místo mimo velká města a hlavně Prahu. Uchylují se tak k brigádám, nebo pozicím pod jejich kvalifikací. Společným jmenovatelem je pak nedobrá znalost cizích jazyků v čele s angličtinou, jež slouží u mnohých personalistů jako samoúčelný filtr. Objevují se také nářky na netykání si s moderní technikou a obtížnější změnu návyků.

Z tohoto pohledu se dnešní čtyřicátníci nemají příliš čeho bát. Horší je však trend nahrazování starších a zkušených mladými a levnými absolventy, kteří tabulkově dostačují. Zahazovat léta zkušeností kvůli rychlé úspoře může firmy ještě rychleji mrzet. Jediným rozumným kritériem je kvalita odvedené práce a tady automaticky neplatí mládí vpřed.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz