4. července 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Jak poznat uprchlíka. Známe nebezpečný nástroj identifikace migrantů

Členové olympijského týmu uprchlíků v Rio de Janeiru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové olympijského týmu uprchlíků v Rio de Janeiru. | foto: Reuters

PRAHA Migrační krize má na první pohled jednoduché řešení – poskytneme azyl tomu zlomku lidí, kteří skutečně prchají ve strachu o život, a většinu, která jen hledá lepší živobytí či sociální systém, přebereme a zpravidla pošleme domů. Háček je na první pohled zřejmý, není vůbec snadné je od sebe rozeznat.

Často lžou, falšují své identity a pro bezpečnostní složky evropských států je velmi těžké poznat pravdu. Teď ale dostaly jednu významnou pomoc – mobilní telefony samotných uprchlíků.

Pokud totiž mají něco u sebe celou cestu, jsou to právě chytré telefony s GPS a připojením k internetu, pomocí kterého se orientují, koordinuji s pašeráky, mezi sebou a v neposlední řadě udržují kontakt se svými blízkými a rodinou. A tak stačí nahlédnout do jejich smartphonu, stáhnout z něj potřebná data a je jasno. Pozná se původní jazyk uprchlíka, kudy a jak se pohyboval. Údaje se dají získat i od mobilních operátorů napříč Evropou. Jak upozornil britský technologický magazín Wired, německá policie takto už prohledala osm tisícovek přístrojů, Dánové se pak zaměřili na Facebook. K sociální síti jim za stejným účelem dávají hesla imigranti sami a dobrovolně. Podobná opatření zavádí další země EU v čele s Británií.

Jednoduché, moderní a účinné řešení má jedno obrovské ale. Přesně takto může začít digitální totalita a absolutní kontrola státu nad občany. Takový efektivní nástroj se policie snadno a ráda naučí využívat. Strach může prolomit dlouholetou hráz budovanou všemi zastánci lidských práv a svobod a nástroj na naši ochranu se obrátí proti nám. Při obraně Evropy bychom neměli zapomínat, co vlastně bráníme.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!