Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KLESLA: Praha ANO nakopla. Babiše zradila jeho hlavní zbraň i hlavní slabina

Názory

  6:00
Petr Prahu fakt nakopne, slibovali kluci z plakátů Andrej Babiš a jeho favorit Petr Stuchlík. Otázka byla jen, kam přesně to bude směřovat. S utrženým pátým místem se ovšem dá říct, že to s tím nakopáváním dopadlo přesně naopak. Pražané prostě neskočili na pohádku o milionáři, který má číslo na miliardáře a „udělá Prahu bohatší“.

Premiér Andrej Babiš v sobotu po deváté hodině předstoupil před novináře. foto:  Dan Materna, MAFRA

ANO selhala jeho hlavní zbraň – marketingová kampaň, do které investovalo přibližně desetkrát víc než vítězná ODS. A dopadla na něj zároveň jeho hlavní slabost – mizerná personální politika.

Hlavním strůjcem výrazného neúspěchu vládního hnutí v hlavním městě je především Babišův osobní PR tým. V tomto případě v čele s mladým a až příliš ambiciózním Markem Hančem. Premiérův rádoby „spin doctor“ a rádoby „mediální mág“ zastával stejnou funkci u tehdejšího modrého primátora Bohuslava Svobody a velmi se těšil, že se mu podaří ovládnout Prahu. 

Stuchlík: Je to prohra, čekali jsme lepší výsledek, budu i opoziční zastupitel

Zasahoval proto osobně do strategie kampaně, tlačil v ní své vlastní zájmy a chybně hájil velmi nepopulární primátorku Adrianu Krnáčovou a její lidi. Nesmysly jako návrh na zavedení městské taxislužby či obnovování Sokola na sídlištích jasně ukazují, že „kluci z centra“ prostě nerozumí periferii a tedy dnešnímu těžišti elektorátu strany. 

Sama o sobě snaha těmto převážně starším a spíše chudším voličům vnutit za kandidáta liberálního milionáře z Prahy 1, který létá vlastním letadlem, byla eufemisticky řečeno odvážná. A nešťastná, jak ukázaly výsledky, kdy Stuchlíka v preferenčních hlasech přeskočili druhý sesazený kandidát na primátora Patrik Nacher i třetí nepříliš populární exministr financí Ivan Pilný. Babišova dlouhodobě nepovedená personální politika se projevila i v konkrétních regionech. 

Například i na Jižním Městě, kde sídlí Agrofert i s klikujícím červeným autobusem a kde ANO vyhrávalo už od roku 2013. Sázka na lety zprofanovaného místostarostu a dnes starostu Petra Jiravu se Babišovi právě na Praze 11 vymstila. Propadl až na třetí místo a v jeho sídlištní baště ho porazili i Piráti. Premiér a jeho hnutí zkrátka dostali od Pražanů nakopnutí za chyby.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!