Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Bez Merkelové to nejde a s ní je to málo

Názory

  14:12
PRAHA - Češi sice slaví, jak to nandali Angele Merkelové, ale Gideon Rachman, který byl minulý týden podobně jako Merkelová v Praze, vcelku střízlivě konstatuje, že Merkelová je v tuto chvíli nenahraditelná, ale nestačí a že žádný jiný „evropský lídr“ nemá v tuto chvíli sílu uzavřít dohody, které udrží EU pohromadě.

Angele Merkelová má v plánu také návštěvu ČVUT, kde bude debatovat o vědecké spolupráci obou zemí. foto:  Petr Topič, MAFRA

Merkelová (https://www.ft.com/content/2d39d648-6b8b-11e6-ae5b-a7cc5dd5a28c), se během jednoho týdne setkala s 15 prezidenty a premiéry. Její rychlodiplomatická tour (speed dating diplomacy) připomínala cesty amerických prezidentů po Evropě či po světě, kdy se snaží získat konsenzus a ujistit spojence.

Samozřejmě že je to kontroverzní. Zemím V4 vadí její uprchlická politika. Řekové ji obviňují, že stahuje jejich ekonomiku do propasti. Francouzům a Italům vadí její politika fiskální přísnosti. Někteří Britové ji činí zodpovědnou za brexit, protože nenabídla fakticky žádný obchod.

Merkelová učinila samozřejmě spoustu chyb, především ve věci uprchlíků, ale v tuto chvíli je jediným evropským lídrem, který má autoritu a trpělivost dohodnout alespoň něco, co udrží EU pohromadě. A alespoň nějaký leadership je vážně třeba, protože EU čelí mnoha krizím a výzvám najednou: je tu brexit, eurozóna, agresivní Rusko, eroze demokratických hodnot v Maďarsku a Polsku a nárůst politického extremismu všude v Evropě.

Německý přístup vůči uprchlíkům je nesrovnatelně liberálnější, než je evropská norma, a její politika sdílení uprchlíků tvrdě naráží v zemích V4, kde je osočována z ohrožování bezpečnosti a kulturních tradic.

Napětí mezi Německem a jihem Evropy se může v plné síle obnovit poté, co MMF na podzim možná vycouvá ze své podpory řeckého záchranného programu. Pak možná nizozemský či německý parlament stáhne svou podporu.

EU ze sebe až dosud setřásla většinu krizí, protože politici na summitech byli odhodláni k nalezení kompromisu. To se ale může změnit s tím, jak bude narůstat síla nacionalistických a protievropských lídrů.

V Rakousku možná v říjnu zvítězí ultrapravicový kandidát v prezidentských volbách, v Itálii v listopadu možná padne Matteo Renzi s tím, že jedinou alternativou jsou euroskeptici.

Německo se chystá letos přijmout dalších 300 000 uprchlíků, což povede k růstu podpory Alternativy pro Německo.
Velká část autority Merkelové je spojována s autoritou, kterou má doma v Německu.

Pokud tato magie přejde nebo se oslabí, bude to mít Merkelová těžké ve smyslu udržení pozice de facto lídra kontinentu.
Mnohé evropské vlády dnes vůči Merkelové cítí jakýsi resentiment, ale po její schopnosti držet Evropu pohromadě se jim bude jednou stýskat.

Spekulace o konci vyjednávání či kolapsu atlantické smlouvy o obchodním partnerství a spolupráci TTIP (https://www.yahoo.com/news/us-blame-trade-talks-failure-084414748.html) nekončí.

Začal s tím Sigmar Gabriel, německý vicekancléř za sociální demokracii. Včera se připojil francouzský ministr zahraničního obchodu Matthias Fekl, který osočil z protekcionismu americké vyjednavače. Angela Merkelová i EK to popírají.

Jak to tedy je? Možná jsou tyto výkřiky vyjednávací taktikou. Nebo se ve Francii i v Německu už připravuje volební kampaň na prezidentské a parlamentní volby. Nebo se už projevuje brexit nebo americké prezidentské volby. Nebo to vůbec není pravda. Uvidíme v nejbližších dnech a týdnech.

Monitor Jana Macháčka