MACHÁČEK: Co když brexit nakonec nebude? |
Některé britské firmy přítomné pouze „na kontinentu“ hlásí, že budou pokračovat v připravovaných investicích pouze v jiných zemích EU. Krom toho se už teď projevuje zdražení úvěrů a ztížení přístupu k nim, píše agentura Bloomberg.
...
Martin Wolf ve Financial Times píše něco podobného jako v úterý Gideon Rachman. Borisi Johnsonovi vyčítá ekonomickou nekompetentnost, kterou prokázal, už když tvrdil, že „ano“ brexitu nezpůsobí oslabení libry. A kde je libra dnes? Na třicetiletém minimu vůči dolaru.
Davidu Cameronovi vyčítá, že referendum o zásadních ústavních a státních věcech nevyžadovalo kvalifikovanou či ústavní většinu, ale pouhou prostou většinu hlasů, což bylo velmi nezodpovědné.
Británie je podle autora parlamentní demokracie, Johnson by měl s ohledem na akutní ekonomické dopady brexitu vyhlásit nové referendum a pokusit se s EU dohodnout přece jen nějaké přísnější omezení migrace.
Pokud EU ještě do budoucna vážně uvažuje o vstupu Ukrajiny či Turecka, bez omezení migrace to stejně nepůjde.
Pokud bude zbytek EU trvat na tom, že přístup na společný trh bude možný pouze bez restrikce migrace, bude si muset Británie vyjednat s EU novou obchodní smlouvu.
...
Přestože k recesi podle všeho dojde, nehodlá podle další zprávy Bloombergu David Cameron nic zkracovat nebo urychlovat; období nejistoty, které škodí byznysu, bude prostě trvat, nedá se nic dělat. David Cameron včera v Bruselu potvrdil, že o všem důležitém bude rozhodovat opravdu až jeho nástupce.
Komentátory FT asi zklamala kancléřka Merkelová, která žádnou cestu zpátky nevidí a podle níž se brexit uskuteční. Není prý čas na zbožná přání, ale je třeba čelit realitě. Francouzský prezident Hollande zopakoval, že na žádné ústupky s volným pohybem pracovní síly Francie nepřistoupí.
...
Abychom nebyli jednostranní, Edward Chancellor na Reuters píše, že brexit učiní britskou ekonomiku zdravější a férovější. Ceny nemovitostí splasknou, a distribuce bohatství tak získá férovější základ.
...
Hugo Dixon taktéž na Reuters chválí kancléřku Merkelovou za zdrženlivý postoj. Finanční nejistotě a panice dokážou centrální banky čelit, mohou se nakupovat dluhopisy bank, které mají v portfoliu velkou expozici vůči státním dluhopisům.
Mezitím si to prý Británie může podle Dixona rozmyslet. Populisté v jiných zemích uvidí, že se Británie podívala na dno propasti, nelíbilo se jí, co tam viděla, a raději si to rozmyslela.
Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.