Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Demokraté a Trumpova ruská akta

Názory

  13:42
PRAHA - Amerika má nový skandál, který velmi pomáhá Donaldu Trumpovi, zvyšuje jeho šance na znovuzvolení a je velkou ostudou Demokratické strany.

Americký prezident Donald Trump foto: Reuters

MACHÁČEK: Trump je víc než výkyv historie

Ukázalo se, že Democratic National Comittee (DNC), což je vedení Demokratické strany, zaplatila v loňském roce téměř devět milionů dolarů za kompromitující materiály na tehdejšího kandidáta republikánů Donalda Trumpa. Většina těch peněz skončila v Rusku. Další ostudou je, že americká liberální média o tom informují dosti ostýchavě, s výjimkou Washington Post.

Když si to zjednodušíme a shrneme, Marc E. Elias, právník reprezentující kampaň Clintonové i DNC, zaplatil firmě Fusion GPS, aby zahájila (dez)informační průzkum, a Fusion GPS najala člověka jménem Christopher Steele, bývalého důstojníka britské tajné služby.

Informace byly dodávány ještě několik dní před volbami, ale volební tým Clintonové je z různých důvodů před volbami nevyužil. Objevily se až po volbách – v lednu na serveru BuzzFeed – a většinou se jednalo o drby a nesmysly typu, že Trump organizoval nějaké večírky s prostitutkami v Moskvě apod.

1. I když se zatím asi nejedná o nic nelegálního, potvrzuje se, že v rámci boje o moc jsou ochotny všechny strany použít a nakoupit jakékoli svinstvo a komukoli za takové svinstvo zaplatit. O Trumpově týmu si jistě také není třeba dělat iluze, tady se jen ukazuje, kam až je ochotna zajít strana, která se vydává za obránce hodnot, liberalismu a demokracie. Ostatně jinde na světě je tomu sotva nějak jinak. A pak se někdo diví vzrůstající nechuti voličů k tradičním či mainstreamovým stranám.

2. Paralela s českou Kubiceho zprávou z roku 2006 je zjevná. Také v Kubiceho zprávě se nacházely nesmysly o tom, že Paroubek zneužíval nezletilé dívky někde na jachtě, a obránci hodnot mezi českými novináři nesebrali odvahu to kriticky analyzovat a odsoudit. Paroubek měl bradavici, novináři ho neměli rádi a vedla se proti němu stejná kampaň jako dneska proti Babišovi. Rozdíl je v tom, že američtí demokraté neutříděný materiál z kanálů ruského podsvětí pustili na veřejnost až po volbách.

3. A nakonec je potíž v tom, že kontakty Trumpova týmu s Rusy byly reálné, stejně jako hackerské útoky na demokraty a ruské snahy ovlivnit americké volby. Koneckonců to vyšetřuje FBI. Stejně tak byly reálně vysloveny Trumpovy sympatie k Putinovi, i když je od té doby všechno jinak.

A až FBI vyšetřování uzavře, ve světle nového skandálu bude snazší výsledky tohoto vyšetřování bagatelizovat a devalvovat.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!