Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Imigrace je podle Merkelové horší než Řecko

Evropa

  12:15
PRAHA - Německá kancléřka nyní očekává, že letos skončí v Německu celkově až 800 tisíc uprchlíků před válkami a chudobou, což je čtyřikrát víc než vloni a dvakrát víc než podle posledního odhadu z května letošního roku.

Angela Merkelová. foto: Fabrizio BenschReuters

Kancléřka Angela Merkelová i její ministr vnitra Thomas de Maizière upozorňují, že řešení bude náročnější než řecká krize a že se na něm budou muset nějak podílet všechny členské státy EU.

K tomu několik poznámek a otázek. Za prvé je zvláštní, že kancléřka pochopila až nyní, že je migrační krize důležitější než ta řecká.

Řecká krize je již delší dobu (asi dva roky) izolovaný případ, z něhož se infekce dále šířit nebude. Řecká krize je osudná pro řecké občany a podniky, ale pro nás ostatní jsou v poslední době na řecké krizi fascinující asi tři věci.

Za prvé fatální neschopnost evropských a národních lídrů EU malou a izolovanou krizi řešit, o čemž svědčí skutečnost, že s tím nechce mít nic společného už ani MMF. Pak je to obava z toho, že pokud se eurozóna začne zmenšovat, možná evropská integrace zařadí zpátečku na všech frontách, resp. z integrace se možná stane pomalá dezintegrace celého „projektu“. Třetí podstatná věc na řecké krizi je, že s výjimkou ECB nerozhodují o podstatných věcech evropské instituce, ale především Německo. (Představuje si to kancléřka s celounijním řešením uprchlické krize podobně?)

Migrace je důležitější než řecká krize, ale ani řecká krize vůbec není vyřešena a znovu naplno vypukne nejpozději v říjnu.

Nyní k těm otázkám, co člověka napadají. Hlavní nárůst počtu uprchlíků v Německu pochází prý ze Sýrie a z Balkánu. Ano, v Sýrii je válka, ale je snad nějaká válka či humanitární katastrofa někde na Balkáně? Pokud se bavíme o uprchlících z Bosny, Albánie, Makedonie, mají být vraceni rovnou a bez složitých procedur.

Když mluvíme o společném řešení, na kterém se mají „podílet všechny státy EU“, nepatří sem jistě pouze jakási redistribuce žadatelů o azyl, ale také ochrana vnějšího schengenského prostoru. EU se musí především zabývat tím, proč v poslední době slaví v tomto ohledu Španělsko úspěchy a proč to vůbec nejde Itálii a Řecku. Jaký je zásadní rozdíl? Bez toho, že tomu budeme přesně rozumět, nelze mluvit o společném řešení.

Co se České republiky týče, prakticky nikdo z uprchlické vlny k nám nechce, všichni chtějí do Německa, Anglie nebo Švédska. Logicky si je tedy třeba vyjasnit, co má být podle Německa třeba pro Českou republiku prioritou. Máme uprchlíky přesvědčovat o tom, že se jim u nás bude líbit také, jako se jim líbí v Německu, nebo je máme zadržovat proti jejich vůli? To první potrvá. Zatím je to tak, že jakmile uprchlíci opustí tábor, zmizí v Německu. Česko je jim dobré jen k průjezdu vlakem či autobusem.

Německo letos očekává rekordní imigrantskou vlnu. Dorazí až 800 tisíc lidí

Co se týče údajné české vystrašenosti a xenofobie, zopakujme, že v Česku žije asi 120 tisíc Vietnamců a 300 tisíc Ukrajinců a společnost s nimi vůbec nemá problém a klidně by jich akceptovala mnohem víc.

Opravdu se bojíme pouze černochů a Arabů? Důležité je nespoléhat se jen na sociální sítě, ať počítačové, či hospodské. Také jsme se na základě sociálních sítí a debat pod články na internetu báli, že tu budou masové protesty proti americké vojenské koloně, a projevil se opak. Všichni potřebujeme velice detailní a profesionální průzkumy veřejného mínění a teprve potom mohou vláda, neziskovky i vzdělávací systém začít na lidi působit, což také potrvá.

První předpoklad ale je mít politiky, kteří se nebudou bát lidi vést a nepovezou se pouze na vlně iracionality a strachu, případně ji nebudou sami živit.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011.

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...