Středa 13. listopadu 2024, svátek má Tibor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Mezi krizí a katastrofou

Evropa

  13:41
John Kay se v středečních Financial Times také vrací k prognózám pro letošní rok. Prokletím života ekonoma prý je obecně sdílená představa, že ekonomie je jakési jasnovidectví: jste soustavně tázáni, jaký že bude letos růst HDP nebo kdy zvýší centrální banka úroky apod.

Americká centrální banka foto: ČTK

Kay se vrací ke knize Superpředpovídání („Supeforecasting“) Philipa Tetlocka a Dana Gardnera, kterou považuje za jednu z nejzajímavějších knih o byznysu a financích z roku 2015. Tetlock sbírá celé dekády data o různých prognosticích a dochází k závěru, že jsou většinou velmi špatní.

Zajímavé jsou jeho charakteristiky dobrých a špatných předvídatelů. Filozof Isaiah Berlin popularizoval řeckého básníka Achilocha a rozlišoval mezi ježky a liškami. Ježkové vědí jednu velkou věc, mají jasný světonázor a objevují fakta, která vždy potvrzují to, o čem už dopředu věděli, že to bude pravda. Lišky vědí mnoho drobných věcí, jsou eklektické ve zdrojích informací, jsou opatrné a zdůrazňují nuance ve svých soudech. Ježci přitahují pozornost veřejnosti, ale lišky předpovídají lépe.

Prezident Harry Truman si v okřídleném rčení stěžoval, že chce poznat jednorukého ekonoma. Vadilo mu, že místo aby ekonomové řekli, že je to prostě tak či onak, říkali mu na jedné straně je to tak („on the one hand“) a na druhé straně („on the other hand“) je to zase jinak.

MACHÁČEK: Bude rok 2016 kopií roku 2015?

Moderní byznysmeni, politici a média mají trumanovské vidění a vyhledávají zásadně ježky, kteří strhávají více pozornosti a budují si reputaci bez ohledu na to, zda jsou jejich tvrzení správná.

Tetlockovy lišky jsou zodpovědné ve vyhledávání informací a připravené revidovat predikce, když získají více dat. Neobjevují se na Fox News ani neradí Berniemu Sandersovi (socialistickému kandidátovi na amerického prezidenta). Nedostávají velké honoráře za přednášky.

Velké otázky dnešních dnů jako „jak se Evropa vyrovná s uprchlickou krizí“ a „jak se vyvine situace v Sýrii a Iráku“ spíše nahrávají potvrzování jednoduchých narativů než složité systematizaci.

...

Martin Wolf v témže listě tvrdí, že světová ekonomika rostla vlastně každý rok od roku 1946 do dneška s výjimkou roku 2009. Mezi roky 1900 až 1946 světová ekonomika nerostla devět let. Tržní ekonomika tažená inovacemi, která se zrodila v 18. a 19. století, bude dále růst, dokud nedostatek zdrojů neztlumí inovační drajv.

MACHÁČEK: 2016 – rok otázek a možného zlomu

Globální růstový tah přežije rizika a krize, jako je přetížení kapacity EU konat, hrozba odchodu Británie z EU či napětí na Blízkém východě, nárůst populismu i zpomalení v Číně.

Zastavit by ho mohla jen katastrofa. Za katastrofu Wolf považuje například: zvolení Trumpa, válku mezi Íránem a Saúdskou Arábií, nukleární konflikt mezi Indií a Pákistánem nebo rozpad EU. Anebo scénář, ve kterém se IS zmocní vlády v Saúdské Arábii.

...

Analýza Bloombergu upozorňuje, že dánská populistická Lidová strana, která je součástí vládního bloku, žádá mnohem více než dočasné kontroly na hranicích s Německem: plnou ochranu hranic a rovnou zrušení Schengenu.

...

Tato analýza deníku The New York Times přináší mimo jiné velice užitečnou a podrobnou mapu šíitské a sunnitské populace.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.