Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Být připraven na zklamání. Je slabostí Západu, že si nevytyčil ohledně Ukrajiny cíl


Ruský prezident Vladimir Putin navštívil poloostrov Krym. Zřejmě k výročí ruské anexe tohoto ukrajinského území. Na snímku s Michajlem Razvožajevem, gubernátorem Sevastopolu (18. března 2023) | foto: Reuters

Premium Názor
Co když prohrajeme? Nebo co když válka skončí tak, že s tím nebudou spokojeni Ukrajinci ani většina z nás? Většina válek nekončí jasným vítězstvím jedné strany. Tohle bude podle všeho jedna z nich.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Publikované názory v hlavních městech Západu ohledně vývoje války se podle Wolfganga Münchaua z Eurointelligence.com posouvají. Dnes máme konsenzus v Londýně, Washingtonu i Berlíně na tom, že válka potrvá ještě několik let. Žádná strana nemá převahu vojáků ani vybavení, aby mohla docílit rozhodujícího vítězství.

Stačí si vzpomenout na mnohé úvahy z loňského roku. Třeba penzionovaný americký generál Ben Hodges měl jasno v tom, že Ukrajina směřuje nezvratným odhodláním k převaze. Po roce víme s jistotou, že vojenští analytici a experti vědí mnohem méně, než si myslí, že vědí. Předvídání vývoje války je věštění z kávové sedliny.

To, že se válka ocitne v patové situaci, je jen jeden ze scénářů. Ale v tuto chvíli se jeví jako racionální to předpokládat. Jedním z důvodů, proč se současná očekávání na Západě tak posunula, je všeobecná neschopnost shodnout se na válečných cílech. Münchau si všiml, že se mluví o čtyřech.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat