Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
21. dubna 2015 18:47 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHÁČEK: Severský ‚Babiš‘ povládne Finsku

Zleva Timo Soini, Alexander Stubb, Juha Sipilä | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva Timo Soini, Alexander Stubb, Juha Sipilä | foto: ČTK

Právě zvolený budoucí finský předseda vlády Juha Sipilä je podobně jako český ministr financí podnikatel s velmi různorodým portfoliem od telekomunikací po bioenergie.

VÍCE O FINSKÉM PREMIÉROVI ZDE

Podobně jako Babiš hodlá aplikovat své byznysové know‑how a přístup „všechno jde udělat“. Rozdíl je v tom, že Sipilä je oproti Babišovi kutil a postavil si svůj vlastní dřevěný dům a sám si upravil auto na dřevoplyn.

Nový premiér říká, že první věc, kterou je třeba ve Finsku změnit, je řízení („nikdo to tu neřídil“?). Sipilä chce zavést ve finské vládě „byznysovou disciplínu“ („makáme“?) a zmenšit vládu, aby „více připomínala správní radu či představenstvo“ (to Babiš ještě neřekl).

Sipilä také říká: neumím politické hry, jsem víceméně pouze „řešič problémů“ – a „naše země jich má opravdu hodně“. Zemi trápí několik let trvající recese, která bude ještě spoustu let trvat. Sipilä je chudší než Babiš, není miliardář.

Sipilä říká, že je třeba se soustředit na několik věcí a ty je potřeba „zařídit“ („prostě to zařídíme“?). Zde je jedna podobnost a jeden rozdíl. Mizerný stav českého hospodářství (jak to v demokratické politice bývá) je to, co přivedlo hnutí ANO k moci (stejně jako předtím Zemana), ale když začala vláda vládnout, krize už odeznívala. Finská volba je také reakcí na vleklou krizi hospodářství, ta krize je ale hluboce strukturální a jen tak neodezní.

Pravděpodobným partnerem vítězné (řekněme středové) manažerské strany ve Finsku je pravicová euroskeptická strana „Praví Finové“, což je zase rozdíl proti Česku, kdy partnerem ANO jsou zleva proevropská ČSSD a lidovci. Hlavně ale Babiš není premiér.

...

Leonid Beršidskij dal svému článku na serveru Bloomberg titulek „Může být Finsko řízeno jako byznys?“ a tvrdí, že je vcelku běžné, že se v tvrdých časech lidé poohlížejí po podnikatelích, kteří budou řídit zemi, jako předtím řídili svůj byznys.

Beršidskij konstatuje, že když si odmyslíme Taksina Šinawatru v Thajsku, je Sipalä první technologický podnikatel („tech entrepreneur“), který se stal premiérem, ve stovce největších zemí na světě. Šinawatra ale začínal jako policejní úředník, který se do telekomunikací dostal později.

Sipilä nejprve prodával komponenty do mobilů (firmu Solitra prodal v roce 1997 Američanům), pak prodal další firmu, kterou založil (JOT Automation) a která se soustředila na „odstraňování lidské práce z procesu výroby elektroniky“. Sipalä říká: „Musíte mít vizi, cíle, soustředit se na plnění těch cílů a soustředit se jen na několik důležitých věcí.“

Beršidskij cituje ekonoma Paula Krugmana, který v roce 2012 napsal, že „byznysmeni, a dokonce ani velcí byznysmeni nemají žádnou speciální znalost toho, jak dosáhnout ekonomického oživení. Měl na mysli americké prezidenty Herberta Hoovera, Jimmyho Cartera a George H. W. Bushe, stejně jako neúspěšné adepty, kteří slibovali vést Ameriku jako korporaci, jako to činili miliardáři Ross Perot nebo Herman Cain.

To, co říká Krugman, ale neplatí vždy. Tak například v roce 2010 si Chile zvolilo miliardáře Sebastiana Pineru za prezidenta. Ten předtím prodal svá velká aktiva jako blokační podíl v národních aerolinkách. Během Pinerova období Chile robustně ekonomicky rostlo. Jeho potíž byla, že neuměl zacházet s protesty, zasahoval příliš brutálně a navzdory ekonomickému růstu měl podle průzkumů vůbec nejmenší podporu v postpinochetovské historii.

Taksin Šinawatra také vyvedl zemi z ekonomické krize po roce 1997. Zapomněl ale platit daně, musel čelit různým podezřením z korupce, byl milován, ale z druhé strany nenáviděn, zkrátka polarizoval. Nakonec byl, jak známo, smeten vojenským pučem.

Pak je tu ještě čerstvý příklad Petra Porošenka na Ukrajině. Období je na hodnocení zatím krátké a země je ve válce.

Autor je předsedou správní rady IPPS (Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...