Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Trump, FBI a impeachment

Názory

  13:29
PRAHA - Čtvrteční slyšení bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho v Senátu předznamenávalo velké očekávání. V mnohých médiích a na sociálních sítích se psalo o zcela výjimečné události americké historie, srovnatelné s podobnými slyšeními v případě prezidenta Nixona, v kauze Írán–Contras nebo se slyšeními se senátorem Johnem McCarthym z 50. let.

Ředitel FBI a James Comey během setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě. foto: Reuters

V tomto ohledu se ale nakonec nic přibližně srovnatelného s těmito historickými událostmi nekonalo. Nedozvěděli jsme se skoro nic nového. Zásadní rozdíl je v tom, že Comey tentokrát vypovídal veřejně a pod přísahou. Máme tedy jeho razítko a přísahu na několik důležitých věcí.

1. Trump se snažil Comeyho přesvědčit, aby v rámci vyšetřování ruských zásahů do amerických voleb přestal s vyšetřováním Michaela Flynna, jeho bývalého hlavního poradce pro národní bezpečnost. Hlavním důvodem prý bylo, že Flynn je „dobrý chlápek“. To už jsme ale věděli předtím. Nevíme tedy nic o tom, jestli Trump činil tento nátlak s ohledem na to, aby se vyšetřování Flynna nezačalo nějak větvit, nebo jenom proto, že ho k tomu vedly lidské ohledy – Flynn už je pryč, přišel o práci apod.

2. Dále víme, že Trump nežádal o zastavení vyšetřování celké ruské kauzy, tedy pokusů ovlivnit americké volby ze strany Ruska a různých konexí členů Trumpova předvolebního a povolebního týmu s Rusy. Toto vyšetřování pokračuje a bude pokračovat, vede ho nyní, jak známo, kompetentní, nezávislý a oběma stranami respektovaný vyšetřovatel Robert Mueller.

3. Dále jsme se dozvěděli, a to „pod přísahou“, že Trump lže. Jenže nelže ve věcech vyšetřování, ale ve věci názoru na FBI a Comeyho práci. Trumpova lež spočívá podle Comeyho v tom, že několikrát urážlivě devalvoval instituci FBI, její kompetentnost a profesionalitu a schopnosti Comeyho jako ředitele. Trump prý požadoval loajalitu.

Trump – nikoli pod přísahou – opáčil s tím, že lhář je Comey, a naznačil existenci nahrávek. Zatím ale opravdu nevíme, jestli nahrávky existují, co na nich případně je a jestli vyšetřovatelé budou žádat jejich vydání a zveřejnění.

4. Potvrdilo se, co jsme tušili. Že Trumpovy znalosti toho, co jako prezident smí a nesmí či za jakých okolností se má či nemá scházet s šéfy institucí typu FBI, jsou skutečně mizivé.

5. Potvrdilo se, že sám prezident Donald Trump není vyšetřován v souvislosti s ruskou kauzou. Možná ale není vyšetřován pouze zatím.

6. Může celá kauza dosáhnout úrovně toho, že na základě obvinění z obstrukce výkonu spravedlnosti bude zahájen tzv. impeachment a prezident bude nakonec odvolán? Možné je všechno, ale není to v tuto chvíli příliš pravděpodobné. Republikání ovládají – a budou ještě nejméně rok a půl ovládat – Sněmovnu reprezentantů i Senát. Celá kauza zatím nevede k přílišnému nahlodávání republikánské jednoty, spíše naopak. Trumpa se dnes zastávají i Marco Rubio a Paul Ryan, vystoupení protiruského jestřába senátora Johna McCaina bylo tentokrát překvapivě slabé.

Je to vidět i na médiích. Napíší-li něco The New York Times, napíše The Wall Street Journal pravý opak. Stará známá Amerika, dalo by se říci. Republikáni i po „osudovém čtvrtku“ stojí stále více za svým prezidentem, resp. ho nenechají padnout.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...