12. června 2017 21:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americká samospráva zažalovala Trumpa kvůli jeho rodinnému podniku. Porušuje prý ústavu

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: ČTK

WASHINGTON Americký stát Maryland a federální distrikt hlavního města Washingtonu v pondělí zažalovaly prezidenta Donalda Trumpa kvůli zahraničním finančním operacím jeho rodinných podniků. Podle úřadů samosprávy porušuje Trump ústavu tím, že stále udržuje vazby na své hotely či kluby, které od jeho nástupu do funkce spravuje fond vedený jeho dvěma syny. Bílý dům oponoval slovy, že Trumpovo jednání se ústavě neprotiví.

„Prezidentovy střety zájmů ohrožují naši demokracii,“ řekl v pondělí novinářům generální prokurátor státu Maryland Brian Frosh, který podal žalobu spolu se svým washingtonským kolegou Karlem Racinem. „Fakt, že prezident nadále porušuje ústavu a ignoruje práva Američanů, nemůžeme brát jako nový přijatelný status quo,“ dodal Frosh.

Trump před nástupem do funkce slíbil odejít z čela svých podniků, mezi něž patří mimo jiné rozlehlý hotel poblíž Bílého domu či luxusní rekreační komplex na Floridě, v němž jako prezident přivítal několik zahraničních státníků. Správu svého byznysu hlava státu sice formálně svěřila fondu vedenému syny Donaldem a Erikem, avšak podle žaloby se od něho zcela neodstřihla a porušuje pasáž ústavy zakazující prezidentovi kvůli prevenci korupce přijímat dary či platby ze zahraničí bez schválení Kongresu.

Donald Trump se svou ženou Melanií.
Donald Trump.

Hosté Trumpových hotelů či klubů mohou být motivováni k pobytu v nich snahou získat jeho přízeň, čímž navíc podle svých odpůrců prezident získává nespravedlivou výhodu nad konkurenčními hoteliéry.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer na žalobu reagoval slovy, že Trump zmíněnou část ústavy neporušuje. Aktivita Marylandu a distriktu hlavního města je podle něho motivována politicky, neboť samosprávu tam ovládají demokraté.

Protiimigrační dekret zmrazil další soud

Americký prezident se v pondělí dozvěděl ještě jednu pro něj špatnou zprávu. Již druhý odvolací soud ve Spojených státech potvrdil pozastavení platnosti dekretu, jímž prezident Donald Trump dočasně zakázal vstup do USA obyvatelům šesti muslimských zemí. Kalifornský soud v pondělí rozhodl podobně jako koncem května soudci ve státě Virginie a ponechal v platnosti opatření nižších soudů blokující uvedení dekretu do praxe. Právníci Trumpovy vlády se již po prvním verdiktu obrátili na nejvyšší soud.

Trump po žalobách proti prvnímu lednovému dekretu, který způsobil chaos na amerických letištích, přišel v březnu s upraveným exekutivním příkazem. I ten však po sérii žalob soudy pozastavily. Právní zástupci Bílého domu proti tomu podali odvolání, které po virginském soudu zamítl i federální odvolací soud v San Francisku.

Trojčlenný soudní senát se podle agentury AP jednomyslně shodl na tom, že dekret diskriminuje lidi na základě jejich národnosti. Podle soudců Trump navíc neprokázal, že zákaz jejich vstupu do USA je v americkém zájmu.

Trumpův výnos zakazuje na dobu 90 dnů vstup do USA obyvatelům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie a pozastavuje program přijímání uprchlíků. Na rozdíl od první verze se nevztahuje na Irák a nezahrnuje ani majitele již platných víz.

Vláda podala začátkem června odvolání k nejvyššímu soudu, po němž požaduje zablokování opatření prvoinstančních soudů, díky kterému by příkaz mohl začít platit.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz