10. června 2017 21:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump příští týden odvolá Obamovy vstřícné kroky vůči Kubě, píše deník

Obama při ceremoniálu na náměstí Revoluce v Havaně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obama při ceremoniálu na náměstí Revoluce v Havaně. | foto: Reuters

Washington Americký prezident Donald Trump příští týden odvolá některá vstřícná opatření vůči Kubě, která před třemi lety v rámci normalizace vztahů zavedl jeho předchůdce Barack Obama. Napsal to americký zpravodajský server Politico. Trumpovo rozhodnutí se má týkat zpřísnění podmínek pro cestování a obchod.

Obama obnovil s komunistickým sousedem diplomatické vztahy v prosinci 2014 a po několika měsících se vydal do Havany. Loni v prosinci, krátce před Obamovým odchodem z Bílého domu, se Spojené státy poprvé zdržely při tradičním hlasování v OSN o rezoluci vyzývající ke zrušení hospodářského embarga vůči Kubě.

Trump loni v předvolební kampani tvrdil, že dokáže s Kubou vyjednat „daleko lepší“ formu vzájemných styků než Obama. Upozorňoval, že dřívější prezident uvolnil vztahy s ostrovem s pomocí exekutivních příkazů, a tudíž stejnou cestou může on sám jeho rozhodnutí změnit.

Prezident Trump na tiskové konferenci.
Barack Obama a Raúl Castro se setkali v Havaně.

Po nástupu do Bílého domu Trump o Kubě často nemluvil, připomíná Politico. Údajně ale teď zvažuje odvolání nejméně části Obamových dekretů o normalizaci vztahů s Havanou. Bude se snažit uspokojit kubánsko-americkou komunitu na Floridě, kterou reprezentují ostře protikubánští republikánští poslanci Marco Rubio a Mario Diaz-Balart. Že by Trump zavřel americké velvyslanectví v Havaně ale nelze očekávat, uvedl server.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz