28. července 2016 14:54 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHALICKÁ: Jak je snadné Prokopské údolí zastavět

Cesta Prokopským a Dalejským údolím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cesta Prokopským a Dalejským údolím. | foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

PRAHA Staré Hlubočepy a Prokopské údolí patří k nejhezčím místům Prahy, která si uchovávají svou romantiku, část také spadá pod ochrannou přírodní rezervaci. Přesto developeři toto místo ničí již od 90. let.

První zásek byla secesní vila kousek od buštěhradského viaduktu, která se proměnila v obludné monstrum, následovaly dva další viladomy natlačené na hmotu zmíněného mostu. Nad takovým urbanismem zůstává rozum stát. A také nad tím, kdo to povolil.

Po marném boji proti zbourání bývalé fabriky Technoplyn a výstavbě nevzhledných procovských vil již přímo v přírodní rezervaci se teď Hlubočepští pokoušejí znovu zvrátit osud.

Jde o poslední nezastavěné místo při vstupu do Prokopského údolí. Plácek s dětským hřištěm je oblíbenou zastávkou a má svou sociální hodnotu. Jeho budoucnost je ale krajně nejistá, a tak dnes příliš lákavě nepůsobí. Je to proto, že jeho vlastník – developerská společnost JRD – má pro tuto lokalitu stavební povolení na dva naddimenzované obytné domy s podzemními garážemi – vizualizace působí děsivě.

Realizace těchto staveb v blízkosti přírodní rezervace znamená další likvidaci zeleně ve městě a vrcholně necitlivý zásah do života této části Prahy 5. Radnice „pětky“ se vůbec k Hlubočepům dlouhodobě chová jak k dobytému území a nebere v potaz zájmy jejich obyvatel a Pražanů.

Červený lom si oblíbil i Jaroslav Foglar.
Cesta Prokopským a Dalejským údolím.

Jak se vůbec všechny tyto parcely za směšné částky dostaly z obecního majetku do soukromého a jak rychle se pak noví majitelé s vazbami na MČ Praha 5 postarali, aby se na nich dalo stavět, a prodali je zase dál, je dost smutná historie. Radnice slibovala, že plácek s developerem vymění, protože výstavba na něm je skutečně šílený plán. Jenže developer už obytný soubor inzeruje a v září hodlá začít stavět. Poslední, spíše zoufalý pokus je tedy petice občanů apelující na radnici Prahy 5, aby situaci urychleně změnila. Lze ji podepsat na www. prokopovo.cz.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!