Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Novelou novely. Politická garnitura věří, že nejdůležitější je mít vše vyřešené na papíře

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. foto: Anna Boháčová, MAFRA

Názor
Nedostatek léků i zotročení zdravotníků zrůdnými přesčasy mají společného jmenovatele, z mizérie nás má zázračně vytáhnout připravovaná novela zákona.
  19:00

Úpravou zákona je možné regulovat leccos, ale funkčnost jakékoli legislativy zajistí jedině dodržování zákonů a trestání přestupníků.

Pokud dnes distributoři léků platné zákony obcházejí, co se asi stane, až přijde novela lékového zákona? Ti, kteří se doposud zákonem neřídili, se náhle napraví? To si nemůže myslet ani ministr Válek slibující novely novel nejčastěji.

Zvýšení přesčasů lékařům zruším a penicilin si vyrobíme, slibuje ministr Válek

Nekřivděme však ministrovi zdravotnictví, on je jen vzorným reprezentantem kultury a garnitury, jež tu za roky vyrostla. Je vinou téhle pakultury, že implementace unijních zákonů nám toho přinesla velmi málo. A proč? Protože politická garnitura věří, že nejdůležitější je mít vše vyřešené na papíře. Proto se poslanecké iniciativy předhánějí vždy, když se něco nepěkného přihodí. Novela nás má spasit, politici si udělají čárku a prokážou akčnost. O funkčnost se pak nestará už nikdo.

Témata: Vlastimil Válek