Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Bojkot olympiády s podmínkou. Ukrajina nejdříve hledá spojence pro vyloučení Rusů

Budou hry v Paříži bez Rusů, nebo Ukrajinců? foto: Reuters

Názor
Znáte někoho, kdo by vzpomínal v dobrém na bojkoty olympijských her v letech 1980 a 1984? Spíše ne.
  12:15

Důvody těch bojkotů se lišily. Hry v Moskvě bojkotoval Západ za to, že Sovětský svaz vojensky obsadil Afghánistán. Následující hry v Los Angeles bojkotoval Východ jen v ideologické odvetě za Moskvu. Přesto nešlo o postupy, na které by jejich aktéři byli dnes hrdí.

Rusko s pěti kruhy. Teď se rozhoduje o bojkotu, ne až těsně před OH

Možná i proto si teď Ukrajina dává pozor. Má silné argumenty proti účasti Rusů a Bělorusů na OH v Paříži (2024). V takovém případě hodlá hry bojkotovat. Ale jak zaznělo včera z Kyjeva, Ukrajina zatím bude přesvědčovat nadnárodní sportovní federace, aby dodržovaly sankce a ruské i běloruské sportovce nenechaly startovat v kvalifikačních soutěžích.

Uspěje apel? Podaří se tak vytěsnit Rusy z nejbližších olympijských her? Těžko říci, opatrný člověk by na to výplatu nevsadil.

Nadnárodní federace mají rády spíše hladký průběh věcí než morální gesta. Ale teprve potom, až když by bylo jasno, že apel selhal, je Ukrajina – a s ní možná baltské státy či Polsko – odhodlána hry bojkotovat. Aspoň jí nikdo nebude moci vyčítat, že svět vyděračsky postavila před hotovou věc.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...