7. února 2012 10:50 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Jak se kníže usmířil s Nečasem

Petr Nečas a karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas a karel Schwarzenberg | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Lidovým novinám se podařilo získat záznam tajného jednání vicepremiéra a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a premiéra Petra Nečase, které se uskutečnilo v neděli večer ve Schwarzenberském paláci ve Vídni. Bezpečnostní agentura, jež zajišťuje odposlechy všech členů vlády Petra Nečase, poskytla LN pod podmínkou zachování anonymity. Což jsme Vítkovi rádi slíbili.

Schwarzenberg: Tak milý Petře, co s tou patálií hodláte dělat? Whisky? Co třeba tady ten patnáctiletý Oban.

Nečas: Ne, děkuji. Jen vodu bez bublinek prosím.... Já se strašně omlouvám pane kníže, ale já jsem to opravdu nemohl udělat.

Schwarzenberg: A proč Petře, vždyť jste i tomu svému listu před odjezdem říkal, že to podepíšete.

Nečas: A který list máte na mysli, pane kníže?

Schwarzenberg: To víme oba. Posuňme se dál. Tak jak to bylo v tom Bruselu.

Nečas (rozpláče se): Když ten Tusk mě zase podrazil. Říkal, že to nepodepíše, když nebudeme moci být na všech těch summitech a nakonec to stejně podepsal, i když to bylo jen napůl. A tak je to s ním vždycky. Já ho nesnáším.

Schwarzenberg (bafá z fajfky): Tož, to ti muselo být jasné dopředu. Ona si ho vzala stranou Angela se Sarkozym a pak se vrátil jako vyměněný, že ano?

Nečas: Tak přesně to bylo. To mi takhle udělá pokaždé. Sejdeme se jako Visegrádská čtyřka před summitem, na něčem se jasně dohodneme a pak je to úplně jinak. I ten Viktor Orbán...

Schwarzenberg: Ale vždyť jsem to říkal, že Orbán je švorc. A s prominutím - s holým zadkem se těžko o něco válčí, i když si dáte na hlavu putinovskou papachu. No, dobře, zůstal jsi v tom sám a co se dělo pak...

Nečas: Přišel ke mně Tusk, Merkelová a Sarkozy a stáli nade mnou a pořád říkali, co že mi v tom textu není jasné, že jsem to už třikrát četl a ať podepíšu, podepíšu a podepíšu...

Schwarzenberg: Chápu, poněkud nedůstojné. No a proč jsi nepodepsal, vždyť vo nic nejde. Euro nebudeme mít ještě deset let a co bude za deset let, to ví Bůh. Já tu už asi nebudu a jestli ty budeš v politice, nebo zda bude vůbec ještě nějaká Evropská unie, nebo euro....Tak proč to nepodepsat. Nám by se nic nestalo a zbytek unie by to dozajista potěšilo...

Nečas: No, to jsem si pane kníže také říkal. Už jsem vytáhl pero a chystal se podepsat, když mi najednou zazvonil telefon....

Schwarzenberg: A, nechte mě hádat. Temný to Hradu pán...

Nečas: No přesně. A bylo to: Dobrý večer pane premiére, tak jsem se doslechl, že to tam v Bruselu chcete podepsat. Jen jsem vám chtěl připomenout ten příběh s premiérem Topolánkem...A pokračoval...ale vždyť už jsem vám to vyprávěl. Já ho nesnáším, já ho nesnáším...(buší do něčeho pěstí, série tupých úderů, zvuk rozbitého skla)....Omlouvám se pane kníže.

Schwarzenberg: Nevadí, služebnictvo to přijde uklidit. A já mám Klausových fotek v rámečku ještě celý tucet. Speciálně pro vás.

Nečas: Ještě jednou se omlouvám. Takže pane kníže, co navrhujete?

Schwarzenberg: Já to nějak skoulím se Sarkozym, jeho pradědeček sloužil pod mým prastrýcem v pluku. Němcům řekneme, že čekáme na to, až pan prezident nebude panem prezidentem. To bude v suchu. No a co jinak? Ty peníze na záchranu eura z ČNB už odešly?

Nečas: Přesně, jak jsme se dohodli.

Schwarzenberg: Tož, to je to hlavní. Když dáme peníze, tak se nějakej ten nepodpis vokecá. To se zvládne. Takže, kdy že jdeme na ten ples u mě v Čimelicích...(konec záznamu)

P.S. Redakce LN nemá k dispozici záznam hovoru. Proto nemůže potvrdit pravost tohoto přepisu a od čtenáře žádá, aby sami zvážili, zda se mohl odehrát.