Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PEŠEK: Nebílý James Bond?

Názory

  13:46
Filmová série o neohroženém agentovi 007 je výjimečná nejen svérázností hlavního hrdiny a svébytným rukopisem zápletek, ale i pronikáním dobové atmosféry do jednotlivých dílů. Ať už jde o politiku (od studené války po terorismus), oblékání (střih Bondových obleků či šatů jeho milenek) po životní styl (kouření). A stranou samozřejmě nezůstává ani vizáž agenta 007.

James Bond v podání Seana Conneryho foto: Reprofoto

To bylo haló, když tradičně tmavovlasé Bondy najednou nahradil plavovlasý Daniel Craig. A bylo jen otázkou času, než se začne mluvit o tom, jestli by příští představitel agent 007 nemohl - či neměl - být třeba černoch. A v této souvislosti se opět skloňuje jméno herce Idrise Elby.

Nejde ale o nic nového, zvlášť silně tahle možnost v médiích i internetových diskusích rezonovala na podzim roku 2012. Tehdy totiž Elbovo jméno v rozhovoru pro The Huffington Post jen tak mezi řečí nadhodila herečka Naomie Harrisová, která sama hraje v zatím poslední bondovce Skyfall. Dokonce se rozběhlo i internetové hlasování, který z černých herců by mohl zloduchy v obleku agenta 007 prohánět.

Sám Idris Elba tuhle možnost za tu dobu několikrát odmítl. A navíc se ohradil proti tomu, aby se říkalo "černý Bond". Letos v lednu se například v rozhovoru pro britskou televizi ITV nechal slyšet: "Také neříkáme 'bílý Bond'. Říkáme prostě jen 'Bond', když ale najednou přijde řeč na černošského herce, tak je z toho 'černý Bond'. Tohle slovní spojení nenávidím." Paradoxní ovšem je, že slova "černý James Bond" použila v onom výše zmíněném rozhovoru právě Naomie Harrisová, jejíž pohlednost zvýrazňují i jamajsko-trinidadské kořeny. Nejde tedy zjevně o žádný rasistický podtext, jak se Elba snaží naznačit. Spíš vyjádření toho, jak radikální změna by to pro ztvárnění postavy agenta 007 byla. A samozřejmě se nabízí otázka: na nečernovlasého Craiga si fanoušci zvykli - a mnozí si ho i mimořádně oblíbili, což se týká zvláště divaček. Zatím každopádně není co řešit, protože v následujících dvou bondovkách se dál počítá s Danielem Craigem.

Už v té další se jisté změny tohoto druhu nejspíš dočkáme. Nedávno prosáklo, že jednu z hlavních postav by měl ztvárnit britský herec Chiwetel Ejiofor, který je po rodičích nigerijského původu. Ale těžko říct, zda to propagátory politické korektnosti uspokojí - Ejiofor má totiž hrát vrchního zloducha.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!