Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

PEŠEK: Vděčné historické paralely

Evropa

  15:48
PRAHA - První září letos vyšlo na pondělí, takže dojemné zprávy o výpravách politiků za prvňáčky tam či onde zastínila událost jiná: výročí začátku druhé světové války. To vše umocněné kulatostí výročí - letos je tomu 75 let - a událostmi na Ukrajině, které jsou vítanou příležitostí k historickým paralelám.

Vydání The New York Times ze září roku 1939 foto: Reprofoto

Bylo obsazení svobodného města Gdaňsk alias Danzigu předobrazem nedávného ruského „osvobození“ Krymu? Je ruská vojenská „pomoc“ ruskojazyčným obyvatelům východní Ukrajiny napodobeninou zálusku Třetí říše na Sudety? A hlavně – je chování Západu, který se zatím zmohl jen na selektivní protiruské sankce, obdobou mnichovanství?

Posledně jmenovanou paralelu například o víkendu vytáhl lidovecký lídr Pavel Bělobrádek („Nemůžeme Ukrajině udělat totéž, co udělali nám spojenci v Mnichově“), když kritizoval náznaky odporu k novým protiruským sankcím zaznívající z úst premiéra Bohuslava Sobotky. Nedávno se zase objevily paralely s jinou ruskou, respektive sovětskou vojenskou avantýrou – naším 21. srpnem.

A jedna spíše náhodná paralela na závěr: právě z Gdaňsku pochází nový „prezident“ EU Donald Tusk. Uvidíme, jestli ho semele bruselská mašinérie, anebo se mu nějakým zázrakem podaří přispět k tomu, aby se historie neopakovala ani v nepřesných paralelách....

ČTĚTE TAKÉ:

Každá historická paralela samozřejmě pokulhává, nic se neopakuje jako přes kopírák. Přesto lze některé podobnosti vysledovat. V případě Ukrajiny je to věc, která nyní ve světle otevřené ruské invaze už trochu zapadla – tzv. Budapešťské memorandum. V něm se Američané, Britové a Rusové (ano, opravu i oni!) v roce 1994 zavázali, že budou „respektovat nezávislost a suverenitu a existující hranice Ukrajiny“ výměnou za to, že se Kyjev vzdá jaderných zbraní.

Memorandum se už ruským vpádem na Krym proměnilo v cár papíru a stejně tak jsou k smíchu i garance velmocí. Tím byl vypuštěn z láhve džin nedůvěry, kdy se už nedá věřit ani elementárním zárukám. Právě proto je na místě mluvit o nejhorší krizi v Evropě po skončení studené války – jakkoliv může být přirovnávání k Mnichovu přehnané.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...