11. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Byl Mosul Stalingradem války proti džihádismu?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Vojáci v Mosulu odnáší sebevražedné pásy, které využívali členové takzvaného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci v Mosulu odnáší sebevražedné pásy, které využívali členové takzvaného... | foto: Reuters

Válka s džihádismem vyvolává řadu otázek. Ta nejobecnější zní takto: lze džihádismus vyhladit vojensky na bojištích Iráku a Sýrie? Nebo je Evropa už jeho konstitutivní součástí? Přes to vše trochu zaráží, jak slabý mediální ohlas vyvolal pád Mosulu.

Byl Mosul Stalingradem války proti džihádismu?

Mosul byl nejvýraznějším symbolem Islámského státu. Byl jeho praktickou metropolí – jako New York je praktickou metropolí USA – a jediným milionovým městem, které IS ovládl. Dokládal, že písmeno S ve zkratce IS má jakési opodstatnění. Stát musí mít jisté atributy – vlastní území, jeho správu a jeho těžiště. Takovým těžištěm IS byl Mosul tři roky. Teď padl do rukou irácké armády a jako by se moc nedělo (nepočítáme-li návštěvu iráckého premiéra v dobytém městě).

Přitom by se na první pohled zdálo, že ve válce proti džihádismu hrál Mosul roli Stalingradu z války proti nacismu. Bitva o Stalingrad nebyla první ani poslední bitvou druhé světové války, leč měla přelomový a symbolický charakter. Proto se události války dělí na etapy před Stalingradem a po něm. Proto té bitvě zůstal přívlastek stalingradská, ač se ono město už dávno nejmenuje po Stalinovi. Proto má Paříž stanici metra Stalingrad – ne k poctě diktátora, ale k poctě bitvy, jež zlomila vývoj války proti nacismu.

Platí něco z toho pro Mosul? Správně by platit mělo. Pokud jde o významná města a území, Islámský stát už nemůže utrpět významnější a přelomovější ztrátu, než jakou je ztráta Mosulu. Syrská Rakka je – při vší úctě k tamním bojovníkům s džihádisty IS – méně velká i méně významná. Navíc se zdá, že i její pád už je jen otázkou času. Proč se tedy pád Mosulu nepřipomíná v západních médiích více a euforičtěji?

Jasná a hlasitá odpověď schází. Můžeme jen spekulovat, že i západním médiím začíná docházet, že Mosul ve skutečnosti není Stalingrad, stejně jako válka proti džihádismu není druhá světová. Neuvidíme desítky tisíc bojovníků IS odcházet v zástupech do zajetí. Spíše se jako Evropané bojíme návratu mnoha z nich do Evropy, kde je pro ně bezpečněji.

V televizních záběrech civilního života v čerstvě osvobozeném Mosulu zaujmou lidé, kteří teď klidně hrají karty, kulečník a kouří cigarety i vodní dýmky. To vše jim bylo po tři roky upíráno. S nadsázkou to lze říci i takto: užívají si dýmky svobody (než jim je časem zakážou jiní pokrokáři), ale k dýmce míru je ještě hodně daleko.

  • 5Diskuse
Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz