Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

PETRÁČEK: Co Biden nezmění. Evropu poprvé navštívil vysněný Antitrump

Joe Biden foto: AP

Když Evropa v roce 2009 vítala amerického prezidenta Obamu, heslo znělo „změna“. Až později vyšlo najevo, že tolik se toho nezmění.
  8:00

MACHÁČEK: Proč se Biden setkává s Putinem

Obama začal stahovat americké vojáky i z Evropy. Obamova Amerika prosadila závazek, aby státy NATO dávaly na obranu dvě procenta HDP. Na Obamovu Ameriku prasklo, že odposlouchávala spojence včetně kancléřky Merkelové. A když se za to Obama neomluvil, v Německu posílil antiamerikanismus.

Teď Evropa vítá amerického prezidenta Bidena. Biden nemusel vymýšlet heslo „změna“. Jako lídr, jenž vyzval a porazil Trumpa, byl automaticky pasován na Antitrumpa, na změnu ve všech možných ohledech. Ale ještě dříve než v případě Obamy se ukázalo, že změna nemíří přesně tím směrem, který by si tolik lidí i politiků v EU, zejména v Německu, přálo. A je-li řeč o Německu, je užitečné dodat dvě věci.

Za prvé to, že prezident Biden spatřuje v Německu hlavního partnera Ameriky v EU. Pro dobrý vztah s Německem i leccos překousne. Donedávna byl – jako Trump – odpůrcem stavby plynovodu Nord Stream 2. Viděl v něm posílení energetické závislosti Německa na Rusku. Ale když uznal, že potrubí je už skoro celé položené, začal ho považovat za hotový fakt.

Biden se poprvé jako prezident vydal do světa, na úvod cesty zamířil do Británie

Za druhé: o jakém Německu je řeč? To merkelovské ukončí volby za tři měsíce. A vystřídá-li ho Německo zelené, tedy pokud Zelení získají úřad kancléře či jen silný podíl na vládě, přinese to střet. Zelení jsou proti závazku platit na obranu dvě procenta HDP. Což by v amerických očích mohlo vykreslit tento obrázek: Svým tichým souhlasem s plynovodem Nord Stream 2 umožníme, aby zelené Německo uskutečnilo projekt „energetické revoluce“. Umožníme, aby si dále zvýšilo energetickou závislost na Rusku. A bohaté Německo nemá ani tolik loajality, aby plnilo závazek NATO ve výdajích na obranu.

O těchto věcech se během Bidenovy evropské cesty nahlas mluvit nebude, možná až do německých voleb v září. Ale zásadní součástí agendy už jsou.

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat