Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Co s nevítězstvím. Po volbách v Hesensku Merkelová odejde z čela CDU

Názory

  6:00
Praha - Němečtí konzervativci jdou od nevítězství k nevítězství. V důležitých zemských volbách sice formálně vítězí (CSU v Bavorsku, CDU v Hesensku), ale jsou to vítězství Pyrrhova. Proto kancléřka ohlásila, že o další vedení křesťanských demokratů se ucházet nebude. Jistě, za výsledky voleb ve spolkových zemích plně neodpovídá.

Angela Merkelová foto: Reuters

Ale za to, že ona nevítězství odrážejí problém federální velké koalice v Berlíně, už ano. Proto se rozhodla pro předčasný fázový odchod. Nejprve z čela CDU, aby straníci pro příští spolkové volby stačili vybrat nového lídra. A pak i z politiky. Jako kancléřka by tak srovnala zápis svého mentora Helmuta Kohla (16 let v úřadě). Jenže na to, že příští spolkové volby nebudou předčasné, by teď nevsadil asi nikdo. 

Vlády velkých koalic posilují politické okraje (logicky, když ve středu se kryjí konzervativci a socialisté). V Německu to doložily volby v Bavorsku i Hesensku. Tamní média jásají nad úspěchem Zelených titulky typu „Zeleným se zelení“. Ale to je zjednodušené vidění vysvětlitelné tím, že Zelené preferuje přes 10 procent německých voličů, ale přes 40 procent německých novinářů (podle dat institutu Allensbach). 

Reálnější pohled skýtají čísla. Ano, Zelení si výrazně polepšili (o 8,9 % v Bavorsku, o 8,7 % v Hesensku). Ale ještě výrazněji v obou zemích posílila AfD (o 10,2 % v Bavorsku, o 9 % v Hesensku). A hlavním poraženým obou voleb není sociální demokracie, ale strany velké koalice v Berlíně (v Bavorsku ztratily CSU a SPD 21,4 % hlasů, v Hesensku ztratily CDU a SPD 22,2 %). Rozdíl mezi Zelenými a AfD zůstává hlavně v tom, že s prvními lze uzavírat koalice, což jim dává silné slovo a vyděračský potenciál, leč s druhými ne. 

Výsledkem je celoněmecký trend. V zemi, jež bývala pilířem evropské stability a odolnosti vůči krizím, průšvihům i rozpočtovým dobrodružstvím, je stále těžší sestavit funkční vládu. Proto kancléřka postupně odchází. Ale jak její nástupce zařídí, aby voliči CDU neodcházeli ani k Zeleným, ani k AfD, je zatím ve hvězdách. 

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍK - 2 SMĚNY (25-31.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 800 Kč

Mohlo by vás zajímat