Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Dobré zprávy z Prahy

Názory

  13:06aktualizováno  13:08
Začne-li z Prahy vysílat zpravodajská televize pro Ukrajinu, jak o tom uvažuje česká vláda, bude to velmi dobře. A to jak pro samotnou Ukrajinu, pro tamní ruskojazyčné oblasti, jež by tak získaly alternativu proti záplavě putinovské propagandy z Moskvy, tak i pro nás.
Anténa (ilustrační foto)

Anténa (ilustrační foto) foto: Astra

Sobotkova vláda, která už v zahraniční politice získala cejch předběžné podělanosti vůči Pekingu a sama se zříká havlovského odkazu, by tím navázala na to nejlepší z české historické tradice.

"Česko má zkušenosti s transformací včetně oblasti médií. Máme co nabídnout," řekl Lidovým novinám ministr Zaorálek. Ano, má pravdu, ale to hlavní je někde jinde. Česko má i zásadnější historické zkušenosti. Třeba s tím, jak podpořilo – též informačně – německý protinacistický exil ve 30. letech. Nebo s tím, jak přispělo k založení proslulého vysílače Radio Svobodná Evropa (když Allan Dulles v červnu 1949 ustavil "Národní radu pro svobodnou Evropu", reagoval tím na ustavení exilové "Rady svobodného Československa"). Anebo s tím, jak pět let po sametové revoluci se Radio Svobodná Evropa přestěhovalo do Prahy.

Toto je česká tradice, kterou bychom si měli nejenom připomínat (1. července to bude dvacet let, co  Svobodná Evropa začala vysílat z Prahy), ale i rozvíjet. Pěkným i aktuálním rozvinutím by bylo právě založení zpravodajské televize pro Ukrajinu, hlavně pro její ruskojazyčné oblasti. Mimochodem, přitáhne li taková televize ruské i ukrajinské analytiky, specialisty a novináře, tak jako je přitáhla už RFE, můžeme na tom jen získat.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...