Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Internet je pro nás jako chleba

Názory

  11:22
Internet je pro nás jako chleba. Takto zní slogan dnešní doby. Starší generace ho moc nechápe. Zato si může vzpomenout na rok 1985, kdy šéfideolog KSČ Vasil Biľak řekl v rozhovoru pro Der Spiegel: „Pivo je pro nás jako chleba.“ (Interview přetisklo i Rudé právo.)
Internet

Internet foto: Shutterstock

Navzdory legraci, kterou tím vyvolal, měl de facto pravdu. Regulovaná cena piva stála nejenom za jeho vysokou konzumací, ale i za sociálními sítěmi té doby. V podmínkách, kdy točené pivo v hospodě stálo totéž co lahvové v samoobsluze, nebyl problém trávit večery debatováním v hospodách napříč sociálními vrstvami. Dnes už to neplatí o pivu, ale o internetu určitě. 

Cena za připojení k internetu je něco, co dokáže zpolitizovat masy, jak by řekl Lenin. V Maďarsku, kde se proti vládě běžně nedemonstruje, vyšly loni tisíce lidí do ulic právě kvůli plánu na zdanění internetu. A v Izraeli teď uspěla ve volbách zcela nová strana proto, že její lídr Moše Kachlon předtím coby ministr spojů prosadil výrazné snížení mobilních tarifů. 

To vše ví či aspoň tuší i Český telekomunikační úřad. Právě proto dal ultimatum velkým firmám (O2, T-Mobile, Vodafone), aby menším virtuálním operátorům usnadnily přístup na rychlý mobilní internet - aby umožnily skutečnou cenovou konkurenci. Nejde o monopol v přísném slova smyslu, ti velcí jsou přece tři, takže by si měli konkurovat. Ale kdo se podívá na čísla, má jasno: přímým zákazníkům prodává velká trojka jeden megabyte dat v průměru za 41 haléřů, ale virtuálním operátorům za 70 haléřů. Tady něco nesedí. Ti velcí jsou opravdu dominantními hráči na trhu. Tak dominantními, že bez zásahu regulátora by s nimi nikdo nehnul. 

Je dobře, že český regulátor je aktivní. Je na cestě k tomu, aby získal renomé třeba amerického regulačního úřadu FCC. Ten v únoru rozhodl, že veřejný charakter internetu („síťová neutralita“) musí mít přednost před nabídkami na zvlášť placené, rychlejší „předjížděcí pruhy“. Na takové rozhodnutí mohou být různé názory, pochvalné i kritické. Ale v tom, že FCC je skutečně nezávislou institucí, se všichni shodnou. Takové renomé by si měl získat i ČTÚ.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!