Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Je lepší sedm let staré DVD, či smlouva s Vaduzem?

Názory

  8:23
Česká fascinace různými seznamy je sama o sobě fascinující. Po seznamech pánů Dolejšího či Cibulky je na řadě seznam podezřelých lichtenštejnských kont založených českými občany. Podle Jiřího Paroubka ho má Fischerova vláda získat. Proč zrovna seznam? Protože právě o seznamu se mluví už rok a půl.
Lichtenštejnsko - ilustrační foto.

Lichtenštejnsko. foto: ČTK

Podíváme-li se na věc racionálně, vypadá takto. Zaměstnanec, který data se seznamem ukradl a pak prodal německé tajné službě, pracoval v bance LGT do listopadu 2002. Takže získáme-li téměř mytické DVD z Německa, získáme data stará přinejlepším sedm let. Miroslav Kalousek jako ministr financí to věděl, ale tím, jak pasivně vystupoval ("mám s tím etický problém"), získal cejch brzdiče vyšetřování.

Česká vláda by o data usilovat měla. Ale představa, že získá hotový seznam zločinců, je naivní. Systémovější cestou je smlouva s Lichtenštejnskem, jakou uzavřela Británie. Ta legalizuje ulité vklady za cenu nízké pokuty a stanoví, že Vaduz informuje o podezřelých transakcích. Tudy vede průhled do Toskánska.

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...