130 let

Diskuze

PETRÁČEK: Polský a český hřích. Libujeme si v roli ublížených

Je-li hříchem využít něčí slabosti k vojenské akci na jeho úkor, pak si Češi a Poláci nemají co vyčítat. K takovému závěru vedou slova polského prezidenta. V říjnu 1938, když bylo Československo v tísni po mnichovském diktátu, využili naší slabosti Poláci a obsadili české Těšínsko. A teď to Lech Kaczyňski označil za hřích.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Č.T.

25. 9. 2009 9:45
Pokračování "Uznání Petráčka"

Začátek protestního dopisu prezidentu ČR poslaného politickým hnutím Wspólnota.

Vážený pane prezidente, dovolujeme si Vám předat naše vyjádření ve věci tiskových zpráv, tykajících se prohlášení Prezidenta Polské republiky Pana Prof. Lecha Kaczyńskiego na téma osvobození Zaolzia polskými vojsky v roce 1938. S úctou Stanislaw Gawlik

 

0 0
možnosti

Č.T.

25. 9. 2009 9:29
"Uznání Petráčka"

V příspěvku z 4.9. jsem p. Petráčkovi doporučil  adresu http://www.zaolzie.org/" target="_blank" rel="nofollow">http://www.zaolzie.org, kde se svým názorem uspěje. A uspěl. Uspěl navíc v dobré společnosti nacionalistického politického hnutí Wspólnota, které prostřednictvím svého předsedy S. Gawlika protestuje o pana prezidenta V. Klause ve věci "osvobození Těšínska polským vojskem." Doporučuji přečíst celé. Zajímalo by mě, co dělají orgány činné v trestním řízení.

 

0 0
možnosti

Martin

22. 9. 2009 22:03
Těšínsko 1919

Pane Petráčku, asi jste jen "Pražák", jemuž končí obzor u Kolína a dějiny Těšínska vůbec neznáte!!! Jinak by jste takovou BLBOST nemohl napsat a moc dobře by jste věděl, že již od dob Jana Lucemburského bylo Těšínsko součástí Země Koruny české a následně v držbě Habsburků a tzv. 7-denní válka v r. 1919 nebyla agresivním napadením Polska, ale hájením historického území Čechů (resp. tehdejšího Československa). Zajeďte si do Bělska nebo (tzv. polského) Těšína a nebudete se stačit divit, kolik je tam památek - a schválně spočítejte, kolich jich tam je "polských" !!! Horko těžko najdete skutečně polské památky... Prostudujte onu složitou historii neprávem "odstrkovaného" Těšínska a zcela jistě změníte názor ;-)

0 0
možnosti

idol

5. 9. 2009 12:59
S polským kolegou Kaczynskim soupeří český Klaus

............... o titul "Nejubožejší Prezident"?

0 0
možnosti

Jarda

4. 9. 2009 21:07
Divide et impera

Cetl-li by tyto prispevky plukovnik rudeho gestapa-KGB Putin musel by mit prenaramnou radost. Proc se nimrat co jsme si Cesi a Polaci to jsme si. Jsou to ve srovnani s tim napachalo Rusko proti nam obema malichernosti. Dulezitejsi je spolecne zabranit novodobemu Hitlerovi -Putinovi v naprave nejvetsi tragedie  20 teho stoleti rozpadu kolonialni rise "Mocneho Dubiska". Je mi treba jednoty byvalych kolonii proti byvalym kolonialnim panum .

0 0
možnosti

Sýček

4. 9. 2009 20:49
A ještě bychom se my Češi a Moravané měli Polákům omluvit

za Komenskýho. Za jeho hanebné jednání v Lešně v době Švédsko-Polských válek. Polští katolíci mu poskytli azyl a svobodu, mohl učit a publikovat, vést svou církev, vést bohoslužby. Za to se Polákům odvděčil zradou vydáním Lešna a kolaborací se švédskými okupanty. Lešno nakonec dobyli zpět polští sedláci a není divu, že Komenský prchal co mu nohy stačily. Visel by za to i v minulém století, možná i dnes. Pokorně se Polákům omlouvám za zrádce svých ochránců a hostitelů Komenského.

0 0
možnosti

Petr Fiala

4. 9. 2009 19:23
Rozdíl mezi Čechy a Poláky

Poláci jsou všeobecně bojovnější a jsou sto položit za vlast i život .  Čechům to při okupaci Německem činilo potíže, stejně tak při okupaci Rusy. Co asi zůstalo v myslích obou okupantů o národu, který se vzdal bez boje.

0 0
možnosti

martin silenus

4. 9. 2009 15:48
pro petracka, aby si doplnil vzdelani

http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_10544.html

0 0
možnosti

Č.T.

4. 9. 2009 14:28
Český hřích?

Pane Petrášek, udělal jste ze sebe neználka. Zajímavé proč? Polsko nebylo v tísni a nebojovalo s Ukrajinci o Halič. Od listopadu 1918 dobývali Západoukrajinskou republiku, která vznikla po I. sv. válce, kde poláci představovali asi 15% obyvatel. S bolševiky v té době nebojovali. O sedmidenní válce jste nejspíše pouze slyšel, Jinak jste nemohl napsat takový nesmysl! Doplňte si alespoň základní vědomosti. A to polské Těšínsko? To bych si rád nechal vysvětlit! Jenom pro zajímavost, území, o kterém mluvíte, patřilo už Velké Moravě a patřilo v ranném středověku Přemyslovcům (Bolelav I) -  dříve než vzniklo Polsko. Polsku, ne zcela (v rámci Slezska), patřilo necelá dvě století (v 11. a 12.). Pak bylo relativně samostatné. Ve druhé polovině 13. stol. se slezská knížectví (i Těšínské) sama připojovala k Českému království (stvrzeno definitivně smlouvami v první polovině 14. stol.). Radost jste udělal polským fundamentálním nacionalistům (např. předsedovi Kongresu Poláků Szymeczkowi) a šovinistům. Doporučuji Vám jednu adresu, kde zcela určitě uspějete: http://www.zaolzie.org/" target="_blank" rel="nofollow">http://www.zaolzie.org.

0 0
možnosti

:-)

4. 9. 2009 15:23
Re: Český hřích?

To je ta středoevropská tragedie - pořád si ukazovat boule, které si navzájem nadělali. S blbcema pak, ti silní, pěkně vořou.

0 0
možnosti

:-)

4. 9. 2009 13:45
Vojenský podnik proti Polsku, které tou

dobou bojovalo s bolševiky, byl podraz. Teď jde rovněž o to, jak se projevovalo polské panství ned dnešními prostorami Ukrajiny a Běloruska (případně Litvy). Nejspíš i to byl podraz proti Ukrajincům a Bělorusům (případně Litevcům).

Celá středovýchodoevropská historie je série vzájemných podrazů a účinnější, než si je vzájemně vypočítávat, je vzájemně se omluvit a vydat se do budoucnosti bez té historické zátěže, jinak kostlivci ve skříních zahájí nové dílo zkázy.

0 0
možnosti

Mirek F.

4. 9. 2009 17:02
Re: Vojenský podnik proti Polsku, které tou

Opravdu tou dobou s bolševiky nebojovalo :-))

0 0
možnosti