Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Poslední císař. Japonsko ukazuje, že voják MacArthur měl pravdu

Názory

  5:00
PRAHA - Někdy působí až komicky, jak se moderní, republikánský, laický a pokrokový svět upíná na monarchie, jejich dynastie, prince, princezny a čerstvě narozené následníky. Třeba britské. Ale Japonsko a změna na tamním trůnu je jiná liga, která si zaslouží hlubší pozornost.

„Císař je pro Japonce nedotknutelnou existencí, která musí hrát roli stmelovatele lidu, klíče národní integrace. Ale nyní se ukázalo, že také on je normální člověk, který si uvědomuje, že stárne.“ Na archivním snímku císař Akihito s císařovnou Mičiko (2012). foto: Istruo InouyeReuters

Jednak jde o první změnu od roku 1989. Od konce studené války se ve světě vystřídalo dost hlav států, generálních tajemníků OSN, ba i papežů. Zde Japonce poráží jen britská královna Alžběta vládnoucí od roku 1952. Ale fakt, že od roku 1926 má Japonsko teprve třetího císaře (po Hirohitovi a Akihitovi přichází Naruhito), je výjimečný. A zcela unikátní je to, že Japonsko zůstává vůbec posledním císařstvím na zemi.

Novým japonským císařem se stal Naruhito. Jeho otec abdikoval ze zdravotních důvodů

Ještě před 130 lety žila v císařstvích většina populace. Císařství fungovalo v Německu, Rakousku, Rusku (car), Osmanské říši (sultán), Číně, Íránu (perský šáh), Etiopii, Brazílii, na čas i ve Francii či Mexiku a formálně v Britské Indii (britský král měl titul indického císaře). Dnes už jen v Japonsku. Proč se tam císařství udrželo? Proč nepodlehlo revoluci (jako v Číně, Rusku, Íránu, Etiopii) či porážce ve válce (jako v Německu, Rakousku, Francii)? To není jen akademická otázka.

Zakladatelská legenda dnešní Evropy říká, že po roce 1945 se poprvé podařilo nepřítele nejen porazit, okupovat a soudit, ale i vtáhnout do hry se spojenci: začlenit Německo do NATO a EU. Jenže v Asii to tak nešlo. Američanům se sice podařilo Japonce porazit, okupovat a soudit jejich válečné zločince, ale možných spojenců v sousedství se nedostávalo. Soustředili se tudíž na uchování stability Japonska – vinu za válku svedli na armádu, tu zakázali, ale institut císaře ponechali.

Líčí to americko-japonský film Císař: drsný velitel okupační armády, generál MacArthur, dojde k názoru, že císař sice není bez viny, ale zatímco jeho vinu na vypuknutí války nelze prokázat, lze doložit, že v roce 1945 přispěl ke hladké kapitulaci své země, čímž ušetřil měsíce bojů a statisíce životů. Proto si nezaslouží soud a Japonsko společenský otřes.

S odstupem třičtvrtěstoletí vidíme, že generál MacArthur měl pravdu, když uchoval císařství, ačkoliv věděl, že Hirohito není bez viny. Srovnáme-li, jakými turbulencemi, válkami a násilnostmi prošly od roku 1945 Čína, Korea, Indočína a další oblasti, působí Japonsko s císařem v čele jako ostrov stability a racionality v nebezpečném regionu. Dokládá to i nynější nástup Naruhita na trůn.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!