23. října 2013 7:25, aktualizováno  9:23 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Veřejnoprávní předpodělanost

Pražský arcibiskup Dominik Duka  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský arcibiskup Dominik Duka | foto: ČTK

Média mají svá pravidla, ta veřejnoprávní dvojnásob, a je-li před volbami, platí to trojnásob. To ví každý a pro fair play při průběhu voleb s tím v principu souhlasí. Ale zatímco princip je jasný, kde leží hranice jeho porušení?

V naléhavé podobě tu otázku postavil Český rozhlas při rozhovoru s Dominikem Dukou. Zpochybňuje-li se dohoda o majetkoprávních vztazích na Hradě, kterou kardinál v roce 2010 uzavřel s prezidentem Václavem Klausem, pak podle Duky "neplatí ani právní řád, ani žádné zásady a vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem". A už je oheň na střeše.

Je to adekvátní příměr? Pro někoho ano, pro jiného ne, tak už to chodí. Ale jádro věci je jinde. A sice v tom, že podle moderátorky, která kardinála utnula, "nesmíme vysílat jakékoli návody, koho volit či nevolit, ani naznačovat".

ČTĚTE TAKÉ:

A to už zůstává rozum stát. Je banální příměr se srpem a kladivem (takový lze přece slyšet v každé hospodě) návodem pro nevolení komunistů? A i kdyby ano, tak kde je chyba? V tom, že KSČM má i 24 let po revoluci a 20 let po přijetí zákona o protiprávnosti komunistického režimu v názvu nadávkové slovo? To je však její problém. Nebo je chyba v tom, že kardinál si bere do úst komunisty?

Ale kdo jiný by to měl dělat než muž, který právě za jejich režimu seděl ve vězení? Upírat mu to jen proto, že se blíží volby a v nich kandiduje KSČM, je nehoráznost.

Ve skutečnosti není na vině ideologie, ale "předpodělanost" veřejnoprávního rozhlasu. Ten presumptivně očekává, že jakékoliv vyřčené slovo lze vykládat jako volební návod, a je v tom smyslu sám sobě cenzorem.

Dámy a pánové v rádiu, vzpamatujte se. Vždyť takhle byste nemohli vysílat ani ranní rozcvičku (Hlavu vzhůru, břicho zastrčit) nebo předpověď počasí (mlhy za Úsvitu).

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.