Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Sestřelení MH17 jako Sarajevo 1914?

Zatímco ukrajinští záchranáři odnáší těla v plastových pytlích, proruští... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatímco ukrajinští záchranáři odnáší těla v plastových pytlích, proruští... | foto: ČTK

Sestřelení velkého civilního letadla je průšvih. Je to tak velký průšvih, že může ovlivnit průběh celého konfliktu na východní Ukrajině a evropský vztah k němu. Dává mu totiž náhle mnohem širší ráz. To vše je pravda. Ale může být ten průšvih Sarajevem roku 2014? I taková paralela se už objevila. A stojí za bližší pohled.

Sestřelení osobního letadla – vražda tří set nevinných civilistů z neutrálních zemí – skutečně má potenciál Sarajeva. Má ho v tom smyslu, že dokládá, jak jedna kolaterální (nahodilá, předem nezamýšlená) událost může vést k důsledkům, které si pachatelé ani nedokážou představit.

Atentát na následníka rakousko-uherského trůnu v létě 1914 (spáchali ho bosenští rebelové podporovaní srbskou vládou) vedl ke čtyřletému světovému konfliktu. Atentát na malajsijské letadlo v létě 2014 (podle indicií ho spáchali východoukrajinští rebelové podporovaní ruskou vládou) může vést k vyhrocení vztahu Západu a Ruska, ba může vést i k tomu, co si dnes dokážeme představit jen stěží.

ČTĚTE TAKÉ:


Ale aby mohlo být sestřelení letu MH17 skutečně novým Sarajevem, k tomu by musely být splněny jisté podmínky. Problém roku 1914 spočíval mimo jiné v tom, že západní a střední Evropa byla rozdělena na antagonistické bloky (Trojspolek a Trojdohoda), jež byly zase smluvně provázané s rizikovými státy. Právě tyto smluvní vazby zatáhly kontinent – po jednom nahodilém atentátu – do Velké války.

Dnes – při všem skuhrání na Evropskou unii, na krizi eurozóny, na Británii hledající z Unie zadní vrátka, na nedostatek evropské solidarity – takové bloky ustavené nejsou. I když na sestřelení letadla reagují různé státy různě, třeba Británie tvrději než Německo, mějme na paměti, že Německo, Británie a Francie vše mezi sebou konzultují. Že když v neděli britský premiér Cameron volil hodně tvrdá slova, bylo to v době, kdy se telefonicky domlouval s německou kancléřkou a francouzským prezidentem.

Uvidíme zítra, až bude Evropská unie rozhodovat o přitvrzení protiruských sankcí. Teprve kdyby se na tomto tématu rozhádala, dalo by se uvažovat o Donbasu jako o Sarajevu roku 2014.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!