Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Vytrvalost na Marsu, rudá planeta je projekční plátno úspěchů Západu

V závodu k Marsu by měla jako první dorazit sonda Spojených arabských emirátů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V závodu k Marsu by měla jako první dorazit sonda Spojených arabských emirátů. | foto: Mohammed Bin Rashid Space Centre

Praha Tušíte, že polovinu existence už máme za sebou? Ne jako společnost, stát či lidstvo, ale jako planeta. Při apokalyptickém strašení pandemií či klimatem se to nezdá, ale lebedíme si v době meziledové a máme se tak, že by nám lovci mamutů záviděli. Jenže za pět miliard let se Slunce dostane do fáze rudého obra a blízké planety pohltí.

Podle pesimistů i Zemi, optimisté namítají, že ji jen sežehne. Ať tak či tak, zabrousí-li sem potom mimozemšťané, po lidstvu a jeho civilizaci nenajdou ani památky. Nebo že by snad něco přečkalo?

Fotografie Marsu pořízená roverem Perseverance
Tým slaví úspěšné přistání na Marsu.

Ano, pár věcí může skutečně přečkat. Třeba kosmické sondy, jež přistály na Marsu, Saturnově měsíci Titanu či asteroidech. Sondy o velikosti auta jako americká Perseverance (Vytrvalost), která přistála na Marsu ve čtvrtek večer, aby na něm pátrala po pozůstatcích života. V éře kosmických letů žijí už tři generace lidí, což posiluje klišé, že úspěšné přistání na jiné planetě je banalita. Není či aspoň nebývala. 

Ještě když v roce 2012 letěla k Marsu sonda Curiosity (jeho povrch zkoumá dodnes), činila úspěšnost misí k rudé planetě jen 47 procent. Od té doby je stoprocentní, tedy z pohledu sond amerických (v roce 2003 selhala evropská, v roce 2011 ruská a čínská, v roce 2016 evropská).

Jinak řečeno. V době, kdy Západ propadá sebemrskačství a mnohým se jeví jako upadající, patří planetární výzkum k dodavatelům vzpruhy. Po konci raketoplánů byla Amerika deset let bez pilotované lodě, což ji muselo ponížit. Jenže lety automatů k jiným planetám ukazují, že tady svůj náskok zvyšuje.

Nepleťme do toho ideologii. Připomínalo se 15. prosince, že před 50 lety uspělo vůbec první přistání na jiné planetě? Skoro ne. Asi proto, že uspěli Rusové na Venuši (ti o pět let později získali i první snímek z jiné planety, též z Venuše). To je ideologická zaslepenost a chyba. Faktem ale je, že přiletí-li sem za miliardy let „emzáci“, najdou po nás jen takové zbytky, jako je vozidlo Perseverance na Marsu.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

P. Beňo 19:21 20.2.2021

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!