Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Zdivočelé referendum v Duchcově

Názory

  14:46
PRAHA - Slavné bohumínské usnesení zakazuje sociální demokracii spolupráci s extremistickými politickými stranami. Platí už skoro dvacet let, ale až teď prochází tvrdým zátěžovým testem: v severočeském Duchcově vytvořila tamní ČSSD koalici s komunisty i Dělnickou stranou sociální spravedlnosti zároveň. Těžší test pro bohumínské usnesení připravit nemohla.

Šéf DSSS Vandas ve svém projevu kritizoval vládu a pronášel i protiromské výroky. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Těžko soudit, zda to v Duchcově opravdu nešlo jinak, jak tvrdí nový starosta Zbyněk Šimbera (ČSSD). Povolební aritmetika jiné možnosti nabízela, ale do lokální politiky vzdálený pozorovatel nevidí. Tím zajímavější bude osud tamní sociálnědemokratické buňky z pohledu stranické centrály a jejích ideových principů.

VÍCE K TÉMATU:

Centrála ČSSD chce buňku zrušit a dva „ušpiněné“ členy ze strany vyloučit. Jenže to nejsou procesy na pár dnů. Nelze vyloučit, že z bohumínského usnesení se – ještě více než dosud – stane cosi jako Benešovy dekrety. Občas se jimi účelově zavíří ve volební kampani, ale pro praktický život jsou už vyhaslé. Právě takový dojem oživí bohumínské usnesení, dokud bude stranická buňka v Duchcově existovat a pokračovat v koalici s extremisty.

Či to snad nejsou až takoví extremisté? Ano, ta patálie připomíná ještě jednu věc. Miloš Zeman jako předseda ČSSD v hlubokých 90. letech prohlásil, že voliči extremistických sládkovců jsou vlastně zdivočelí sociální demokraté. Jinými slovy, že se s těmi lidmi dá pracovat.

A ČSSD s těmi voliči zvláště na severu pracovala, ne že ne. Ale jejich přesunu k „dělníkům“ stejně nezabránila. Bude s nimi teď pracovat dále a ještě vstřícněji? Nebo se bude držet svých ideových principů a bohumínského usnesení tak přísně, jako se formálně drží Benešových dekretů? Duchcov bude dobrou sondou pro výzkumy tohoto druhu.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...