Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Zdivočelé referendum v Duchcově

Šéf DSSS Vandas ve svém projevu kritizoval vládu a pronášel i protiromské výroky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf DSSS Vandas ve svém projevu kritizoval vládu a pronášel i protiromské výroky. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Slavné bohumínské usnesení zakazuje sociální demokracii spolupráci s extremistickými politickými stranami. Platí už skoro dvacet let, ale až teď prochází tvrdým zátěžovým testem: v severočeském Duchcově vytvořila tamní ČSSD koalici s komunisty i Dělnickou stranou sociální spravedlnosti zároveň. Těžší test pro bohumínské usnesení připravit nemohla.

Těžko soudit, zda to v Duchcově opravdu nešlo jinak, jak tvrdí nový starosta Zbyněk Šimbera (ČSSD). Povolební aritmetika jiné možnosti nabízela, ale do lokální politiky vzdálený pozorovatel nevidí. Tím zajímavější bude osud tamní sociálnědemokratické buňky z pohledu stranické centrály a jejích ideových principů.

VÍCE K TÉMATU:

Centrála ČSSD chce buňku zrušit a dva „ušpiněné“ členy ze strany vyloučit. Jenže to nejsou procesy na pár dnů. Nelze vyloučit, že z bohumínského usnesení se – ještě více než dosud – stane cosi jako Benešovy dekrety. Občas se jimi účelově zavíří ve volební kampani, ale pro praktický život jsou už vyhaslé. Právě takový dojem oživí bohumínské usnesení, dokud bude stranická buňka v Duchcově existovat a pokračovat v koalici s extremisty.

Či to snad nejsou až takoví extremisté? Ano, ta patálie připomíná ještě jednu věc. Miloš Zeman jako předseda ČSSD v hlubokých 90. letech prohlásil, že voliči extremistických sládkovců jsou vlastně zdivočelí sociální demokraté. Jinými slovy, že se s těmi lidmi dá pracovat.

A ČSSD s těmi voliči zvláště na severu pracovala, ne že ne. Ale jejich přesunu k „dělníkům“ stejně nezabránila. Bude s nimi teď pracovat dále a ještě vstřícněji? Nebo se bude držet svých ideových principů a bohumínského usnesení tak přísně, jako se formálně drží Benešových dekretů? Duchcov bude dobrou sondou pro výzkumy tohoto druhu.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.