Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Zemanovy vlády

Názory

  13:46
Co je to prezidentská vláda? Loni jsme si to vyjasňovali. Došli jsme k závěru, že u nás je prezidentská vláda taková, kterou si podle svého gusta najmenuje hlava státu bez ohledu na vůli sněmovny. Byla to vláda Jiřího Rusnoka, jinak též vláda odborníků.

Miloš Zeman při projevu v Kroměříži. foto: ČTK

S odstupem vycházejí najevo i jiné charakteristiky prezidentské vlády – třeba taková, kterou by šlo shrnout slovy „jaký prezident, taková vláda“. Až nyní jsme se například dozvěděli, že loni v prosinci se Rusnokova vláda odmítla zabývat zprávou národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. Ta zpráva upozorňovala na nárůst spotřeby legálních i ilegálních (alkohol, tabák) drog. Tím samozřejmě neobjevila Ameriku, ale postavila se svými argumenty i autoritou za výstrahu, že spotřeba narůstá i mezi dětmi. Že právě už děti třeba přesedlávají z piva na tvrdší alkohol.

Proč se tou zprávou Rusnokova vláda odmítla zabývat? Podle exministra vnitra Peciny prý proto, že s ní nesouhlasil žádný resort. Ale člověk se nemůže ubránit dojmu, že nepřímou roli tu sehrála i vstřícnost vlády k hlavě státu. Už skoro rok byl v úřadě prezident Zeman, který rizika legálních drog veřejně a demonstrativně bagatelizuje – kudy chodí, tam popíjí a tam si i žádá nezbytný popelníček.

Úhrnem: když Rusnokova vláda bagatelizovala zprávu protidrogového koordinátora Vobořila, neodrážel se v tomto jejím kroku fakt, že prezident Zeman bagatelizuje špatný vliv legálních drog? Je to něco, co nelze tvrdit ani doložit pomocí faktů či archiválií (například zápisů z jednání). Ale ve voličích to chtě nechtě takový pocit vzbudí.

Pokud by stejný postup zvolila i vláda Sobotkova, ve voličích by takový pocit jen posílil. Utvrdili by se v názoru, že „jaký prezident, taková vláda“. (Jako například v Rusku, kde vláda – vstřícně k asketickému prezidentu Putinovi – zvažuje zákaz víkendového prodeje alkoholu.) Postaví-li se Sobotkův kabinet riziku legálních drog čelem, posílí naopak dojem, že ryze prezidentská byla jen vláda Jiřího Rusnoka. Uvidíme.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!