18. května 2017 1:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Turisté jsou vítáni, ale...

Přestože střed Prahy je v médiích nezřídka prezentován jako lokalita se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přestože střed Prahy je v médiích nezřídka prezentován jako lokalita se... | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 1 Pokud jde o turistický ruch, v Praze 1 rozhodně víme, o čem je řeč. Kdybych chtěl být sarkastický, napsal bych, že zejména zahraniční turisty bychom potřebovali spíše „odrazovat“ než lákat. Takový sarkasmus by měl svou logiku: jak známo, v naší městské části se nacházejí nejhodnotnější památky této země, které lákají obrovské davy turistů. Tento enormní zájem ale samozřejmě negativně poznamenává každodenní život obyvatel Prahy 1.

„Ochrana“ zájmů občanů „jedničky“ má zřetelné kontury, od podpory malých živností po řešení problémů spojených s fenomény, jako jsou například Airbnb či Pub Crawl. Cílem toho všeho je centrum města, které je sice zatíženo turistickým ruchem s jeho logickými dopady, ale zároveň plnohodnotným domovem pro místní občany. Možná to zní někomu divně, ale také obyvatelé Prahy 1 si potřebují normálně nakoupit, vyspat se atd.

Některé záležitosti související s popsanými jevy mi dělají radost, jiné starost (nicméně od toho jsem starosta), ovšem existují i ty, jejichž podstata je v příkrém rozporu s mediálním obrazem. Jedním z takových je bezpečnostní situace a míra kriminality v centru naší metropole.

Přestože střed Prahy – toto opravdové srdce hlavního města a celé republiky – je v médiích nezřídka prezentováno jako lokalita se zvýšenou kriminalitou, podle nezpochybnitelného zdroje, totiž oficiálních policejních statistik, jde naopak o velmi bezpečný prostor. Obvyklá klišé o tom, jak nebezpečné je projít se po Václaváku, jsou skutečně chimérou. Jedna věc je vidět někoho „nestandardního“ a druhá opravdu spáchaný trestný čin...

Bezpečí je základní platformou pro každodenní život místních občanů i návštěvy zahraničních turistů. A jelikož se nemusíme bát o naše životy, zbývá o to více energie a času na řešení problematiky soužití rezidentů a návštěvníků naší městské části.

V souvislosti s Prahou 1 bych na závěr rád připomněl, že všechny klíčové památky v naší městské části lze pohodlně obejít za jeden den pěšky (turisté si tedy nemusejí najímat turistická auta, koloběžky apod.). Tento způsob poznávání se mi jeví jako vůbec nejlepší a jedině tak může zvídavý návštěvník alespoň trochu poodhalit roušku místního genia loci.

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, (TOP 09)

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz