4. května 2017 1:53 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Prostý kámen připomíná Jana Husa

Dne 6. července 1915 byl vztyčen pod evangelickou farou prostý kámen na památku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dne 6. července 1915 byl vztyčen pod evangelickou farou prostý kámen na památku... | foto: ARCHIV RADNICE

CHVALETICE (Pardubický kraj) Východní Čechy, a zvláště pardubická část Polabí, patřily v pozdním středověku k oporám vznikajícího husitského hnutí. Jeho výsledkem byla převaha obyvatelstva kališnického vyznání v Čechách, která byla zvrácena až násilnou rekatolizací po bitvě na Bílé Hoře v roce 1620.

Při obnově evangelických církví v Čechách v roce 1781 se zásady Tolerančního patentu císaře Josefa II. přidržely německých poměrů a umožnily vznik církvím na základě vyznání původem švýcarského a německého. V průběhu 19. století objevovali evangelíci obojího vyznání své české historické kořeny a na konci této cesty bylo sjednocení českých evangelických církví na základě učení M. Jana Husa a staré Jednoty bratrské v roce 1918.

Důležitou událostí v tomto procesu bylo 500. výročí Husova upálení v roce 1915. Byly naplánovány celonárodní oslavy, které se však musely uskutečnit v komorních poměrech vzhledem k vypuknutí 1. světové války. Dne 6. července 1915 byl vztyčen pod evangelickou farou prostý kámen na Husovu památku.

Hned za evangelickým kostelem v Hornické čtvrti se nachází památník padlým v 1. světové válce. Každoročně uctívá město památku obětí položením věnce. Děje se tak vždy 11. listopadu, tedy v den, kdy v roce 1918 v 11 hodin a jedenáct minut zazněla poslední salva při podpisu příměří na konci 1. světové války. A tedy v den, který byl vyhlášen Dnem válečných veteránů. Jeho symbolem se stal vlčí mák jako symbol nového života.

Oba pomníky jsou součástí turisty vyhledávaných míst a památek. Navíc jejich umístění k tomu přímo vybízí. Vždyť jeden je pod evangelickou farou a druhý pod evangelickým kostelem, který byl rozhodnutím Ministerstva kultury České republiky prohlášen 2.2.2000 za kulturní památku.

Nedaleko potom se nachází další skvost – bývalá obecná škola postavená podle projektu českého akad. architekta Karla Řepy (1895-1963), žáka slovinského učitele Josipa Plečnika, která byla za národní památku prohlášena v září 2009. Stalo se tak na podnět Národního památkového ústavu, územního pracoviště v Pardubicích. Bohužel zde se zatím nepodařilo dát dohromady finanční prostředky, aby budova školy mohla být opravena.

Údržbu pomníků a přilehlého okolí zajišťuje město Chvaletice.

BLANKA ZAKLOVÁ, Sdružení nezávislých kandidátů CHVALETICE PRO OBČANY I.

BLANKA ZAKLOVÁ, Sdružení nezávislých kandidátů CHVALETICE PRO OBČANY I.

BLANKA ZAKLOVÁ, Sdružení nezávislých kandidátů CHVALETICE PRO OBČANY I.

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANČNÍ KONTROLOR S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz