Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Praha, Ochranov, Lotyšsko

Praha v noci. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha v noci. (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Šest set let od zavedení kalicha pro všechny křesťany, jeden z pokojných počátečních bodů na cestě evropské reformace. Jeden z mála případů, kdy v Čechách začalo něco, co ovlivnilo celý svět.

Ti, kdo se zajímají o českou reformaci, Češi i Němci, evangelíci i katolíci, o tom diskutovali, kázali a zpívali tři dny. Ale širší veřejnost ani média to moc nezajímalo. Reformace není dnes „in“. Jak psal teolog Petr Sláma v otevřeném listě vedení České televize – „kalich je pod rozlišovací schopnost televizního zpravodajství“.

Jeden zdánlivě marginální doklad toho, jak počátek české reformace dlouhodobě působil, přinesla nenápadná monografie Pavla Štolla Lotyšská kultura a Jednota bratrská. Z touhy držet se pokojných počátků české reformace – a nechtít ji prosadit zbraní jako Žižka – vznikla v Kunvaldu Jednota bratrská.

Na ni navázala v lužickém Herrnhutu čili Ochranově Jednota bratrská obnovená německojazyčnými exulanty. Ti se rozešli na misie do celého světa (barvité dějiny misií od Grónska po Oceánii předvádí etnografické muzeum v Herrnhutu, tip na podzimní výlet, je to jen pár kilometrů za hranicemi!).

Jedna z nejúspěšnějších misijních kapitol se odehrála mezi Lotyši v tehdejším Livonsku, tehdy v 18. století kulturně ovládaném baltskými Němci a politicky Ruskem. Pavel Štoll rekonstruuje fascinující příběh o tom, jak Jednota bratrská jako jediná církev „šla blíž“ k utlačeným, pohrdaným Lotyšům a položila základy lotyšského obrození i písemnictví. O tradici Jednoty svědčí „primární“ texty náboženské a vzdělávací i „sekundární“ texty beletristické, v nichž „herrnhuti“ vystupují jako postavy, i „terciární“ texty, v nichž už nejde o historickou Jednotu, ale o jádro jejího poselství – o etický ideál oné pokojné a niterné bratrské „kultury srdce“.

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!