Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PUTNA: Praha, Ochranov, Lotyšsko

Názory

  22:06
PRAHA - Šest set let od zavedení kalicha pro všechny křesťany, jeden z pokojných počátečních bodů na cestě evropské reformace. Jeden z mála případů, kdy v Čechách začalo něco, co ovlivnilo celý svět.

Praha v noci. (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ti, kdo se zajímají o českou reformaci, Češi i Němci, evangelíci i katolíci, o tom diskutovali, kázali a zpívali tři dny. Ale širší veřejnost ani média to moc nezajímalo. Reformace není dnes „in“. Jak psal teolog Petr Sláma v otevřeném listě vedení České televize – „kalich je pod rozlišovací schopnost televizního zpravodajství“.

Jeden zdánlivě marginální doklad toho, jak počátek české reformace dlouhodobě působil, přinesla nenápadná monografie Pavla Štolla Lotyšská kultura a Jednota bratrská. Z touhy držet se pokojných počátků české reformace – a nechtít ji prosadit zbraní jako Žižka – vznikla v Kunvaldu Jednota bratrská.

Na ni navázala v lužickém Herrnhutu čili Ochranově Jednota bratrská obnovená německojazyčnými exulanty. Ti se rozešli na misie do celého světa (barvité dějiny misií od Grónska po Oceánii předvádí etnografické muzeum v Herrnhutu, tip na podzimní výlet, je to jen pár kilometrů za hranicemi!).

Jedna z nejúspěšnějších misijních kapitol se odehrála mezi Lotyši v tehdejším Livonsku, tehdy v 18. století kulturně ovládaném baltskými Němci a politicky Ruskem. Pavel Štoll rekonstruuje fascinující příběh o tom, jak Jednota bratrská jako jediná církev „šla blíž“ k utlačeným, pohrdaným Lotyšům a položila základy lotyšského obrození i písemnictví. O tradici Jednoty svědčí „primární“ texty náboženské a vzdělávací i „sekundární“ texty beletristické, v nichž „herrnhuti“ vystupují jako postavy, i „terciární“ texty, v nichž už nejde o historickou Jednotu, ale o jádro jejího poselství – o etický ideál oné pokojné a niterné bratrské „kultury srdce“.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!