Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Zrození rusofobie

Názory

  6:50
Rusofobie: jedno ze slov, která část naší publicistiky - někdy cíleně, někdy z lenosti - převzala z kremelské propagandy. Zdánlivě slovo neutrální, popisné. Fobie, iracionální strach, může být z čehokoliv.

‚Zeměpis může být těžký‘, vzkázala Kanada Rusku přes mikroblogovací síť Twitter. foto: TwitterReprofoto

Arachnofobie je strach z pavouků, ochlofobie z davu atd. Jistě jsou opravdu lidé, ve kterých vyvolává sám zvuk ruštiny podobné pocity jako v jiných vzhled pavouka. Jenže kremelská propaganda umně využila toto slovo jako univerzální nálepku: Nesouhlasíte s Putinem? Tak jste rusofobové!

Tož to by se mohlo se stejnou logikou říci, že kdo nesouhlasí se Zemanem, jsou čechofobové. Jak slovo „rusofobie“ přišlo ke hvězdné kariéře? První ho jako bojové heslo použil Igor Šafarevič. Než ho použil, těšil se již mezinárodní proslulosti jednak coby matematik, jednak coby disident, především však coby přítel Solženicynův.

Spolu sestavili sborník Iz pod glyb (Zpod balvanů), který vyšel v samizdatu a pak v Paříži roku 1974, pokus o znovuzrození nábožensky orientované ruské esejistiky.

Už zde Šafarevič lká nad zkázou ruského národa. Ještě však neříká, že ví, kdo za to může. To řekl až v textu Rusofobie z počátku 80. let, který vyšel v Rusku roku 1989. Může za to „malý národ“, který se uhnízdil uvnitř velkého, bytostně ho nenávidí a chce ho zevnitř rozložit a zničit, protože má v sobě zakódovánu touhu po světovládě.

Který „malý národ“? No přece Židé! V literatuře ukazuje svou nenávist k Rusku třeba Isaak Babel či Ilf a Petrov, v současném disentu a literární vědě Andrej Siňavskij (který mimochodem není Žid, ale v záměrné provokaci použil židovský pseudonym Abram Terc).

V politice Rusko záměrně ničili židobolševici. Vražda posledního cara a jeho rodiny nebyla jen běžným aktem teroru - byla to židovská rituální vražda! Tak pravil Šafarevič. A novému carovi se jeho termín zalíbil.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...