Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

PUTNA: Reynek Superstar

Názory

  6:00
PRAHA - Křížem krážem po českých cestách se rozkřičely transparenty: „Revolta! Reflexe! Restart! Reinkarnace!“ Poté dokřikly: „Reynek! Génius, na kterého jsme měli zapomenout.“

Bohuslav Reynek: Autoportrét foto: NfRF a Galerie Zdeněk Sklenář

Pozvánky pak násobí křik: „Výpravný průvod křížové cesty s kardinálem Dominikem Dukou ve stopách Ježíše Krista. Prožijete slavnost v Čechách dosud nevídanou. Z pestrého programu slavnosti: Výjevy z pašijových her. Scénický tanec na téma posledních slov Krista. Velikonoční průvod do Valdštejnské jízdárny.“

Kdo to je, ten Reynek? To bude nějaká super mega bomba celebrita. Někdo tak slavný a kontroverzní jako Jan Dům nesmí mít stěny Kaplický, Bořek Havel byl můj kámoš Šípek nebo Jan Holářiť Oprejskaná omítka Saudek. Jinak by přece neměl takovou reklamu. Na takové vernisáži se prostě nesmí chybět. Budou tam všichni! Možná přijde i strahovský opat.

Tak tohoto Reynka neznám. Znám někoho úplně jiného. Znám básníka a grafika Bohuslava Reynka, který se staral o tvorbu samu, ale pramálo o její ohlas. Unikal pozornosti velkých scén nejen za komunismu, ale už za první republiky. Ani samy katolické kruhy si ho moc nevšímaly.

Až v šedesátých letech se stal „tajně slavným“, když do Petrkova začali přicházet první návštěvníci, mezi nimi i Jirousovi či Ivan Diviš, lidé od Reynka v mnohém odlišní, ale stejně jako on neskladní a neprodejní. Ostatně, z Reynkova díla dodnes nevisí ve stálé expozici Národní galerie ve Veletržním paláci jediný obrázek.

Je pašijový týden, a to si z Reynkových veršů už nevím kolikátý rok vždycky přeříkávám: „Velikonoce / žel, jen jedenkrát jsou v roce, / nouze jest o vykoupení / větší nežli o chléb denní, / jehož nelze polykati / pro bolest, jež s vášní katí / hrdlo hladové nám svírá...“ I letos půjdu s těmi verši někam do lesa. Což může udělat každý, kdo chce, sám za sebe.

To bude slavnost!