Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Dřív si televize nemyslela, že je divák hulákavý primitiv

Názory

  6:00
PRAHA - Téměř stranou pozornosti velkých médií stal se před nemnoha dny šedesátníkem Přemysl Rut. Dramatik a spisovatel, analytik příběhovosti a historik písničkovosti, klavírista a profesor. Ale také muž, který v devadesátých letech býval velmi často přítomen ve velkých médiích.

Spisovatel Přemysl Rut. foto: MAFRA - Jan Zátorský

Muž, který šlechtíval inteligentním, nehulákavým, jemně ironickým i nostalgickým humorem nejen vlny Vltavy, ale dokonce i obrazovku České televize. Kupodivu si tehdejší televizní vedení zjevně nemyslelo, že cílový televizní divák je hulákavý primitiv a že kdo není primitiv, jeho problém.

K šedesátinám si Přemysl Rut přednadělil na sklonku loňského roku mohutný zpěvník Gloria i gaudium. Česká písnička mezi kostelem a hospodou. Mohl by se nazývat i „Zpěvník zbožný“ či „Zpěvník vlastenecký“, kdyby tyto pojmy nebudily dnes spíše lehké podezření. Neboť skýtá podstatný výběr z toho, co by se mohlo nazvat zlatým fondem českého národního zpěvu.

Svatý Václave i Závišova píseň, Ktož jsú boží bojovníci i Narodil se Kristus Pán, Chtíc, aby spal i Umříti musím. A tak dále, na závěr pak písně kramářské a dělnické, až na práh 20. století. Tam pak může čtenář otevřít druhý, v pořadí vydání však Rutův první zpěvník Orchestrion v hlavě. Česká písnička mezi poezií a divadlem (2010), kde zase najde to nejlepšíz Hašlera, Ježka, Šlitra i Skoumala. Tedy vzhůru ke klavíru a zpívat!

A to je jediná slabina Rutových zpěvníků: Moc objemné. Když je postavíte na klavírní notový pultík, kniha padá, hřbet se láme. Ale řečeno v duchu poetiky raných Rutových knih, jako je Náměsíčný průvodce Prahou (1991): Až nás jednou jako zpěvníky postaví na svůj kosmický klavír Velký Klavírista – kéž se naše hřbety neukážou nalomenými. Kéž z našich stránek může božskýma rukama zahrát melodii třebas prostou, ale poctivou.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...