Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Ukrajina není Malorusko

Názory

  6:00
PRAHA - Odpůrci ukrajinské revoluce namítají, že Ukrajina vždy patřila Rusku, že je kolébkou ruské státnosti. Kulturní historie na to však konstatuje, že tak prosté to rozhodně není.

Rozhovor Arsenije Jaceňuka (vlevo) a Vitalije Klička v ukrajinském parlamentu. foto: Reuters

Ve středověku byla totiž dnešní Ukrajina jádrem státu zvaného Kyjevská Rus.
K jejímu dědictví se hlásí všechny tři východoslovanské národy - Ukrajinci, Rusové i Bělorusové.

Kyjevská Rus zanikla pod útoky Mongolů ve 13. století. Poté se začala formovat dvě odlišná státní a kulturní ohniska. Jedno bylo kolem Moskvy, pod ochranou Mongolů. Druhé kulturní centrum se nacházelo v okolí Kyjeva. Fungovalo pod ochranou Rzeczpospolity neboli polsko-litevského soustátí. A obě centra se nazývala „Rus“! Dokonce „Rus“ s centrem v Kyjevě si tento termín a dědictví Kyjevské Rusi nárokovala pro sebe.

Ti druzí, daleko na východě, to jsou „Moskalové“ a jejich země „Moskalsko“. Tutéž terminologii, tedy „Rus“ je dnešní Ukrajina a „Moskevsko“ je dnešní Rusko, přebírají i západní cestovatelé 16. a 17. století.

Díky (jistě že neidylickému) spojení s Polskem zažila ukrajinská kultura to, co ruská nezažila: aspoň náznaky renesance, dosti košatý barok i tradici samosprávných městských komun.

Když pak došlo postupně k připojení většiny Ukrajiny k Rusku, neznamenalo to pro ukrajinskou kulturu žádný rozkvět. Naopak. Rusko označovalo Ukrajinu za „Malorusko“, za jakýsi barvitý folklorní region - nic více. Žádný ukrajinský národ neměl existovat. Roku 1863 nastal zákaz tisku ukrajinských knih a 1876 úplný zákaz ukrajinštiny ve školách. Ukrajinská kultura přežila jen v té malé části, která patřila Rakousku - v Haliči a Bukovině. Zde, v Rakousku Uhersku, svobodně působili klasikové ukrajinské literatury jako Ivan Franko, Olha Kobyljanská či Vasyl Stefanyk.

A dál a dál, je to nesmírně zajímavý příběh, do fejetonu se nevejde. Jisto je jen jedno: Ukrajina není žádné Malorusko. Kdo to říká, ten je, inu, Velkorus.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...