Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Šumava bojující

Názory

  7:41
PRAHA - Hluk minulého týdne byl hluk spasitelný, neboť byl hlukem boje proti lži a drzosti. Howgh!

kniha (ilustrační) foto: Shutterstock

Přišla však na mě z něho touha po tichu, kdyby tak jen vítr šuměl a podzimní lesy voněly. Že nebylo času jet na Šumavu, aspoň jsem otevřel svazek, který mi poslali přátelé z Horní Plané: Šumava v proměnách času, první číslo Revue Jungbauerova šumavského vlastivědného spolku.

Ale kdež, žádné ticho a šumění a dřevěné nářadí, žádný regionalistický kýč a sentiment. Úvodní svazek revuemapuje šumavské boje uplynulého století. Někdy tiché, někdy spíš drsné. Pár střípků z těch šumavských bojů: Editor Martin Bürger se zkouší dopátrat přesných fakt kolem pochodu smrti, procházejícího Horní Planou na sklonku války, a zjišťuje, že se prameny i svědkové proklatě liší. Historik Vladimír Horpeniak v článku o odsunu Němců z Kašperských Hor letmo zmiňuje příběh faráře z Mouřence, který je námětem na poemu: Když byl nařízen odsun, farář prý zahájil přísný půst – sekulárně by se řeklo hladovku, ale ještě než došlo k odsunu, zemřel doma, na tom svíravě krásném Mouřenci/Sankt Maurenzen nad ohbím Otavy.

Z článků vyplývá, že i konání tak pokojné, jako založení hornoplánského Šumavského muzea v meziválečném období, mělo aspekt bojový – šlo totiž také o dobové „národní obrození“ šumavských Němců. A z bojů nejtišších: Hugo Rokyta, iniciátor vzniku expozice ve Stifterově domku, si přál věnovat svou obrovskou knihovnu bohemik a pragensií na Strahov, ale brzy po jeho smrti začali přátelé nacházet její trosky v antikvariátech…

Co by na to děl velký sklenovač harmonie nad boji idejí i boji vnitřních démonů Adalbert Stifter? Dobová fotografie z vlastivědné slavnosti roku 1930 ukazuje, kterak vezou „Stiftera“ jako živý obraz na alegorickém voze.

Neznámý ochotník, který Stiftera tehdy hrál, vypadá jako Trautenberk. Šumava zdraví Krkonoše.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!