Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Názory

Mordor, ruský vzor. Rozvědčíci ve službách mrtvého Saurona a Putinovy prsteny moci


Zleva prezident Tádžikistánu Emomali Rahmon, prezident Uzbekistánu Šavkat Mirzijojev, ruský prezident Vladimir Putin, prezident Kazachstánu Kassym-Jomart Tokajev, běloruský prezident Alexandr Lukašenko a prezident Kyrgyzstánu Sadyr Džaparov si prohlížejí Státní ruské muzeum během neformálního setkání hlav bývalých sovětských zemí, které jsou členy Společenství nezávislých států, v ruském Petrohradě (27. prosince 2022) | foto: AP

Premium
Rusko si na přelomu tisíciletí oblíbilo čtení Tolkienova románu Pán prstenů naruby. Není divu, že teď Vladimir Putin rozdal prezidentům okolních zemí „prsteny moci“. Nemá jeden schovaný pro Ukrajinu?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

V pátečním Posledním slovu vyšlo skvělé zamyšlení Petrušky Šustrové pro všechny, kterým uniklo, že Putin mezi svátky předal králům, tedy vůdcům spřízněných zemí v rámci Společenství nezávislých států, osm „prstenů moci“ se znakem SNS a novoročním pozdravem.

Devět prstenů. Četl Putin Tolkienovo dílo a kdo ze ságy by byl Lavrov?

Převzali si je prezidenti Běloruska, Kazachstánu, Ázerbájdžánu, Turkmenistánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu a Arménie. Devátý prsten byl vyroben pro Putina.

Kdo četl Tolkienova Pána prstenů, jen těžko může ignorovat podobnost s devíti prsteny, jimiž Sauron svedl a podvedl své generály, i když jeden prsten chybí. Petruška Šustrová si klade otázku, nakolik je dílo britského autora vryté do kulturního povědomí Ruska a jak moc si byl Putin vědom toho, že se tím připodobňuje ke straně zla.

Pána prstenů byste si v sovětském knihkupectví skutečně nekoupili až do 80. let. V roce 1982 si mohli Rusové oficiálně poprvé přečíst první díl knižní trilogie, o tři roky později vznikla v leningradských filmových ateliérech adaptace Hobita, dokonce s účastí baletního sboru.

A v roce 1991, během agonického rozpadu SSSR, si totéž studio trouflo i na nejspíš už tehdy úsměvné zfilmování románové ságy v duchu televizní inscenace, které bylo plné studiového křepčení a alobalových speciálních efektů. Adaptace ale pořád vyprávěly původní příběh, i když vypadal jako horečnatý sen.

Rozvědčíci ve službách Saurona

Čtení Pána prstenů „naruby“ se v ruském kulturním prostoru objevilo na přelomu tisíciletí, krátce po jmenování Vladimira Putina prezidentem. V roce 2001 vydal biolog z Moskevské státní univerzity Kirill Jeskov, v akademickém životě milovník a objevitel nových druhů pavouků, neuvěřitelný román.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!