Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VOKÁČ: Sláva Dieselgate! Problém s emisemi umožní ozdravení Volkswagenu

Názory

  12:56
BERLÍN - Když koncern VW přistoupil na kajícné omluvy za kauzu Dieselgate, mnozí nechápali, proč tak činí místo toho, aby se tvrdě bránil. Tak pokorné přiznání viny téměř nikdo nečekal. Jenže, VW nejenže se za Dieselgate neustále omlouvá, on ji i používá jako univerzální výmluvu.

Logo Volswagen na prodejně v Německu. foto: AP

Koncern Volkswagen vyšel z finanční krize silnější než kdy dříve, oproti jiným automobilkám ho zasáhla velmi málo. Zároveň však koncern v krizi neprošel tak dramatickým restrukturalizačním procesem jako řada jiných automobilek. Kauza Dieselgate mu ale k velkému ozdravnému procesu dala prostor. Kroky, které by se Volkswagenu za standardních podmínek činily velmi obtížně, teď s odkazem na skandál, který ho bude stát desítky miliard eur, procházejí bez problémů.

Aféra dieselgate: Právníci poškozených v USA dostanou od Volkswagenu 4,3 miliardy korun

Teď se VW s odbory dohodl, že v následujících letech propustí celkem 30 tisíc lidí, většinu doma v Německu. Od propouštění si samotná automobilka Volkswagen (jako značka, jedna ze součástí koncernu) slibuje nejen úspory, ale také zvýšení produktivity práce. To upřímně Volkswagen potřebuje jako sůl a to už delší dobu, protože v řadě jeho závodů je produktivita silně pod úrovní koncernového průměru. Je to logické, továrny VW jsou nejstarší ze skupiny a přitom velmi vytížené, takže na renovaci nebyl příliš prostor. Ten také možná nechtěly poskytnout odbory. S Dieselgate to najednou půjde.

Třicet tisíc lidí tak padne za oběť, aby zůstal Volkswagen konkurenceschopný. S aférou Dieselgate to vlastně nemá nic společného, skandál jen posloužil jako vhodná výmluva. Sláva kauze Dieselgate.

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...