Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Nemistrovat a nebýt agresivní. Jak Pavel a Západ chtějí přesvědčit ostatní o agresi Ruska

Prezident Petr Pavel při setkání s českými novináři v New Yorku (18. září 2023) foto: KPR/Zuzana Bönisch

Názor
Český prezident Petr Pavel ve svém projevu v OSN chtěl představit vizi toho, jak mohou národy na globální úrovni spolupracovat. Tedy jak má vypadat řád světa.
  5:00

Problém je v tom, že ne všechny země třetího světa sdílí jeho předpoklady jako odsuzování agresivního Ruska, představy o nebezpečí plynoucím z Číny a o důležitosti lidských práv a demokracie.

Hlavně je to vidět u války na Ukrajině, kde Západ nedokázal přesvědčit podstatnou část států k odsouzení ruské agrese. Ne, že by byly na straně Moskvy, ale za Ukrajinou a Západem nestojí.

Text projevu prezidenta České republiky Petra Pavla na Valném shromáždění OSN

Problém je to nejen kvůli tomu, že tím pádem jsou ekonomické sankce proti Rusku „děravé“, ale hlavně to podkopává mezinárodní řád. Řád, který fungoval minimálně od konce studené války či déle, kde hranice byly skoro neměnné, mezinárodní obchod a mír byly uznávané hodnoty a málokdo kritizoval demokracii a lidská práva.

Západ se teď musí snažit země třetího světa neagresivně, bez zbytečného mistrování přesvědčit, jak je to s Ruskem. A že mír a obchod se vyplatí. Využít k tomu může i Pavlem zmíněná pragmatická partnerství. Bude to ale fuška.

Autor: