Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Stále ta trapná nejistota

Tiskárna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tiskárna | foto: Lidové noviny

Veřejnoprávní Česká televize přinesla včera zprávu o prodeji vydavatelství Economia (vycházejí tam mj. Hospodářské noviny a týdeník Ekonom, vydavatelství provozuje internetový server Ihned.cz). Vlastníkem většinového podílu je společnost Handelsblatt, která zase patří stuttgartské skupině Holtzbrincks. Na tom samotném není nic zvlášť překvapivého, prodávaná firma sice v současnosti asi nijak zvlášť nevzkvétá, ale pořád v sobě skrývá slibné možnosti.

Podle toho taky Handelsblatt nastavil pro začátek mastnou cenu – asi 2,4 mld. Kč (odborníci prý soudí, že reálná cena by byla asi o půl miliardy nižší).

Zájemci jsou jednak zahraniční (rakouská Die Presse, finská Sanoma, Ringier), jednak domácí (např. podnikatel Bakala, provozující už časopis Respekt). „Černým koněm soutěže“ se však ukazuje být společnost Mladá fronta (s MfDnes má společnou jen dávnou líheň v komunistické mládežnické organizaci). Firma vydává nějaké časopisy, na české mediální scéně byla zatím spíš aussenseiter, rozhodně se nezdá, že by vydělávala miliardy. Stojí za ní údajně František Savov ml., který bývá zmiňován v souvislosti s jakýmisi finančními transakcemi velkého rozsahu, jež zaujaly policii ČR. Vlastníkem de jure je ovšem společnost European Financial Services, která kupodivu nesídlí nikde v Evropě, ale ve Spojených státech v Oregonu (původní informace ČT o sídle ve slunném Karibiku, na ostrově Dominica nepotvrzuje právní oddělení Mladé fronty - viz rámeček dole). Spekuluje se, že za ní přesto je evropský kapitál, ovšem evropský sui genesis, totiž z území někdejšího SSSR.


Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz.

Tyto spekulace jsou velmi inspirující a není velký problém v nich pokračovat. Naše země je země zázraků, viz příklad křesťanského politika Jiřího Čunka, jehož rodinné finance působí dojmem, že se rozmnožovaly podobně jako ryby a chleby v Ježíšových rukou. Každopádně by bylo velmi zvláštní, kdyby někdo byl ochoten zaplatit za nabízené zboží třeba i cenu, která se jeví být přemrštěnou. A bylo by dvojnásob zvláštní, kdyby tu cenu chtěl zaplatit někdo, u koho by kdekdo řekl, že na ni nemůže mít. Handelsblattu to samozřejmě může být ukradené, podle slov představitelů firmy jim jde jen a jen o obchod.

Vypadá to na podnikatelskou iniciativu velmi specifického charakteru. Někdo kupuje poněkud omšelou, leč zavedenou firmu, která skýtá možnost ovlivňovat veřejné mínění v ČR. Na penězích mu dvakrát moc nezáleží. Tak se normální podnikatel, i ze zemí bývalého SSSR, nechová, i tomu jde o kšeft. Musí to být někdo, kdo má na to, aby ty peníze investoval, a komu se vyplatí nalít do firmy prachy, jež se mu nejspíš ve sféře podnikání nikdy nevrátí, ale mohou se mu velmi rentovat politicky, protože tak upevní svou nenápadnou přítomnost v naší pohostinné zemi.

Safra, kdo to jen může být?

Dne 20.7.2008 uveřejnila Česká televize ve svém zpravodajství chybný údaj o sídle akcionáře společnosti Mladá fronta a.s. (opakovaná formulace typu „ostrov Dominika v Karibiku“).  Tuto mylnou informaci postupně převzala i některá další media. Správný údaj o sídle akcionáře společnosti Mladá fronta a.s.:

EUROPEAN FINANCIAL SERVICES, INC. – se sídlem 97220 Oregon, Portland, 8407 N.E. Fremont Street # 229, Spojené státy americké.

S pozdravem za společnost Mladá fronta a.s. Tomáš Prokop, ředitel právniho oddeleni Mladá fronta a.s.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Jedním z prvních výrazných hitů služby Disney+ byl seriál Mandalorian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Jedním z prvních výrazných hitů služby Disney+ byl seriál Mandalorian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Jedním z prvních výrazných hitů služby Disney+ byl seriál Mandalorian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...