11. ledna 2018 1:28 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Vodácká obec si zaslouží i něco pro radost

Boršov nad Vltavou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boršov nad Vltavou | foto: ARCHIV MAFRA

BORŠOV NAD VLTAVOU (Jihočeský kraj) Když si v roce 1908 celé mocnářství připomínalo 60 let panování císaře Františka Josefa I., každá obec, město a městečko něco postavila, vybudovala, aby si toto výročí náležitě připomněla, a tak všude vyrůstaly nové chudobince, nemocnice, nádraží, parky…

V celé republice si jistě připomeneme ta velká kulatá výročí 400 let, 100 let, 50 let. Jistě se budou vysazovat stovky lip, odhalovat desky, bude se vzpomínat.

My v Boršově nad Vltavou si jistě připomeneme 300 let od postavení výklenkové kapličky s Pannou Marií Budějovickou. Již v loňském roce jsme sošku nechali podrobit odborné kosmetické kúře, opravili prejzovou střechu a s nastupujícím jarem vše vyladíme a necháme, jak se patří vysvětit.

V každém případě chceme v letošním roce postavit dvě odborné učebny a novou jídelnu v naší základní škole, opravit pár silnic. Věříme, že se konečně ve sdružené investici dočkáme rozšíření železničního viaduktu, že naše obec úspěšně zvládne společně s Jihočeským krajem a SŽDC tento náročný investiční trojboj a zmizí z hlavního průtahu obcí nevyhovující úzké hrdlo. Společně s našimi sousedy připravujeme výstavbu cyklostezky na levém břehu Vltavy a jistě obnovíme další zanedbanou polní cestu, která poslouží k procházkám v okolí naší obce.

V tak významném roce si zasloužíme udělat jen tak něco pro radost, a tak si pohráváme s myšlenkou interaktivního safari se zvířecími stopami pro naše nejmenší a do řeky Vltavy nainstalovat pohyblivou sochu s vltavskou vílou ohrožovanou drakem. Jsme přeci vodáckou obcí a naše řeka si nějakou atrakci zaslouží.

V dobře fungujícím komunálním společenství se musí stále něco dít, podnikat, protože nedělat nic je cesta do záhuby ve veřejném i privátním životě.

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

JAN ZEMAN, starosta obce Boršov nad Vltavou,. PRO Boršov

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?