Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechceme ždímat pokladnu, ale očekáváme aktivní přístup státu

Starostové píší

  1:18
Rostoucí ceny energií tvrdě dopadají samozřejmě i na obecní rozpočty. Obce a města, která během covidové krize a v období po pádu Bohemia Energy vynakládala nemalé personální, časové i finanční prostředky na pomoc obyvatelstvu a překlenutí složité situace, nyní samy zakoušejí krušné časy.

Svaz měst a obcí ČR foto: ARCHIV

Nejen, že dopady energetické krize vedou mnohé municipality k úvahám o omezení vytápění či osvětlení veřejných budov a prostranství, současné podmínky navíc hrozí radikálně omezit investiční možnosti samospráv. Tuzemská města a obce patří mezi významné veřejné zadavatele a neopominutelné tahouny regionálního rozvoje. V roce 2020 tvořily obecní zakázky bezmála 20 % všech veřejných zakázek v České republice!

Dojde-li k radikálnímu omezení městských a obecních investic, nebudou negativní projevy omezeny pouze na zpomalení či přímo zastavení běhu obecních investičních plánů, ale budou mít dopady i na příjmy lokálních živnostníků, a tím i rodinné rozpočty.

Svaz měst a obcí ČR proto několikrát vyzval vládní představitele k pomoci našim městům a obcím. Byla to právě města a obce, kdo často během výše zmíněných krizových událostí vyvíjel naprosto nadstandardní úsilí v pomoci občanům a kdo se snažil poskytnout státu maximální míru dostupné pomoci. Nyní, když nemilosrdná ruka energetického trhu udeřila na samosprávy, i ony očekávají stejně proaktivní přístup ze strany státu.

Zaslali jsme našim členům e-mail s prosbou o jejich zkušenosti se současnou situací na energetickém trhu. Přišla smršť odpovědí, kde starostové popisují raketové zdražení, které nejsou schopni akceptovat bez radikálních úsporných škrtů na straně nejen investic, ale i běžného provozu města či obce. Bohužel se v obecních rozpočtech nebude dostávat ani na podporu pro spolky, sportovní kluby, aktivity pro seniory...

Nechceme v těžké situaci obrazně řečeno ždímat státní pokladnu, naše připomínky a návrhy jsou vedeny upřímnou snahou o překonání současné nepříjemné situace, posílení bezpečnosti naší země a její celkový rozvoj.

RADKA VLADYKOVÁ, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!